Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Obrazek
Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).
Andrzej Sawa21 sierpnia 2020, 09:42
Pytanie w tej sprawie zadała podatniczka, która uprawia kwiaty na działce budowlanej męża, które potem sprzedaje. Z tego tytułu w kwietniu br. złożyła zeznanie podatkowe w formie PIT-36. Potem zaczęła zastanawiać się, czy postąpiła zgodnie z prawem, bowiem ustawa o PIT nie ma zastosowania do rozliczania przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Są nimi: uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni oraz uprawy in vitro (art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o PIT). Z kolei na podstawie art. 2 ust. 2 jednym z rodzajów działalności rolniczej jest wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw.

Po analizie przepisów producentka roślin ozdobnych wywnioskowała, że skoro uprawia kwiaty pod gołym niebem, jej działalność winna zostać zakwalifikowana jako działalność rolnicza, która opodatkowana jest podatkiem rolnym. Potwierdził to dyrektor KIS. Odpisał, że hodowla roślin ozdobnych stanowi dział specjalny produkcji rolnej, jedynie wówczas, gdy odbywa się w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2 lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2 – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o PIT. Jeśli więc podatniczka uprawia kwiaty na działce pod gołym niebem, powinna płacić z tego tytułu podatek rolny, a nie dochodowy.

Dyrektor podkreślił też, że nie każda uprawa w ogrzewanych szklarniach czy tunelach zaliczana jest do działu specjalnego produkcji rolnej – decydują o tym ich rozmiary, określane co roku przez ministra finansów rozporządzeniem. W 2020 r. norma szacunkowa dochodu rocznego dla uprawy roślin ozdobnych w ogrzewanych szklarniach i tunelach o powierzchni większej niż 25 m2 i odpowiednio 50 m2 wynosi 12 zł/m2.

as


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)