Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Podniesienie podatku VAT na nasienie trzody i bydła?

Obrazek
W związku z planowanym wprowadzeniem od 1 lipca br. wyłączenia z zakresu towarów objętych 8 % VAT-em nasienia bydła i trzody KRIR zaapelowała do Premiera o pilną zmianę przepisów.
Dorota Kolasińska28 czerwca 2020, 08:01

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Premiera o uwzględnienie w nowych przepisach (nowelizacji ustawy o podatku VAT) dotychczasowej stawki VAT na nasienie trzody i bydła, a więc 8 %. W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca br. nasienie zwierząt hodowlanych ma być wyłączone z listy towarów objętych preferencyjną stawką 8%. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione zapłacimy za nasienie więcej niż obecnie i to całkiem sporo, bo 15%, bowiem podatek zostanie podniesiony z 8% na 23%. 

Zmiany przepisów wynikają z konieczności zastąpienia obecnej nomenklatury Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług na unijną – scaloną. W związku z tym zmianom ulegną niektóre stawki VAT. 

– Podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło zdaniem samorządu rolniczego do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego". Zarząd KRIR jest przekonany, że powyższa sytuacja nie jest sytuacją zamierzoną i że doszło do pomyłki, polegającej na wyłączeniu nasienia zwierząt hodowlanych, jako jedynego z szeregu produktów, z grupy towarów i usług wykorzystywanych w produkcji rolniczej, a w konsekwencji do objęcia nasienia zwierząt stawką VAT 23%. Podwyższenie stawki VAT na nasienie z 8% do 23% jest niespójne z założeniami nowelizacji ustawy VAT, to jest uproszczeniem stosowania stawek poprzez objęcie jedną stawką całej grupy produktów - żywności i produkcji rolniczej – komentuje sprawę Krajowa Rada Izb Rolniczych. Według KRIR podwyższenie stawki VAT uderzyłoby w produkcję zwierzęcą i byłoby bardzo dotkliwe dla kieszeni rolników i niesprawiedliwe względem zagranicznej konkurencji. 

– Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR zwraca się do Pana Premiera o podjęcie pilnych prac nowelizujących przepisy w tym zakresie poprzez wycofanie tej tak niekorzystnej dla rolników zmiany. Mamy nadzieję, że Minister Finansów w trybie interwencyjnym wyda rozporządzenie w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, co pozwoli na naprawienie sytuacji , jeszcze przed 1 lipca br. – dodaje KRIR. 

oprac. dkol na podst. krir.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)