Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pogoda znów utrudnia zazielenienie. Czy ministerstwo wydłuży termin wysiania poplonu?

Za tydzień mija termin wysiewu międzyplonów ścierniskowych. Ale pogoda opóźnia żniwa, więc wielu rolników nie zdąży z poplonem na czas. Czy ministerstwo rolnictwa pójdzie na rękę gospodarzom i da im dłuższy okres?

Kamila Szałaj15 sierpnia 2021, 11:45

Rolnicy, którzy zdecydowali się na wysiew międzyplonów ścierniskowych jako obszarów proekologicznych mają na to czas do 20 sierpnia. Muszą je utrzymywać na polu do 15 października lub przy podejściu indywidualnym przez co najmniej 8 tygodni. Jednak w tym roku wielu z nich nie zdąży tego zrobić, bo tegoroczna pogoda nie pozwala na dokończenie żniw.  

Dlatego samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o przedłużenie terminu wysiewu międzyplonów ścierniskowych do 4 września 2021 r. i możliwość utrzymania ich na polu przez 8 tygodni. Konieczne jest też przedłużenie możliwości składania oświadczenia o terminie wysiewu do 12 września 2021 r.

- Dotrzymanie obecnie obowiązującego terminu wysiewu tj. 20 sierpnia nie jest możliwe. Warunki pogodowe, jakie panują w Polsce - nawalne deszcze, burze, długotrwałe opady i wynikające z nich podtopienia nie pozwalają rolnikom na dokonanie zbiorów, a tym samym uniemożliwiają siew poplonów. Na obszarach, gdzie występują ciężkie, gliniaste gleby nie ma możliwości wjazdu na pola. Trudna sytuacja występuje na znacznej części kraju – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Szef samorządu zwraca uwagę, że rolnikom, którzy nie dopełnią zobowiązań w tym zakresie, grozi utrata części dopłat bezpośrednich.

Czy ministerstwo zgodzi się na wydłużenie terminu?

Jest taka szansa, gdyż w latach poprzednich udało się zmienić przepisy w tym zakresie. Np. w 2018 roku ze względu na suszę rolnicy mogli wysiać międzyplon składający się z pojedynczej uprawy, zamiast z obowiązkowej mieszanki co najmniej dwóch gatunków roślin. Wtedy też za międzyplony uznano uprawy roślin ozimych w plonie głównym z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt lub wypasanie.

Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)