Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Policjanci użądleni na proteście pszczelarzy w szpitalu. Pszczoły broniły uli i rolników?

Obrazek

Ceny miodu są niezadowalające nie tylko w Europie. W Chile w Santiago dramatyczna sytuacja zmusiła tamtejszych rolników do wyjścia na ulice. Domagają się od rządu wsparcia. Demonstracja okazała się bolesna dla policjantów.

Dorota Kolasińska4 stycznia 2022, 13:24

W Chile od 2010 r. co roku występuje susza, która nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej ilości pożytków dla owadów, ale także powoduje wymierania całych rodzin pszczelich. Brak wody powoduje niższe plony, ale także częściowo nie pozwala roślinom na kwitnienie. Pszczelarze poprosili o spotkanie z prezydentem Sebastianem Pinerą, aby przedstawić trudną sytuację dotyczącą produkcji.

W poniedziałek przed pałacem prezydenckim w Santiago w Chile odbył się protest pszczelarzy, którzy oceniają swoją sytuację jako krytyczną i oczekują podwyższenia cen miodu lub dofinansowania jego produkcji, bowiem w obecnych warunkach jest na skraju opłacalności.

Pszczelarze na plac oraz aleję obok pałacu przywieźli 60 uli, które zamieszkuje około 10 tys. pszczół i rozstawili plastry miodu. Policjanci rozpoczęli demontaż pikiety, usuwając plastry i ule, doszło do zamieszek. Pszczoły latały wokół funkcjonariuszy jak opętane. Siedmiu funkcjonariuszy zostało wielokrotnie użądlonych, gdy próbowali zatrzymać protestujących. Czterech pszczelarzy zatrzymano za udział w zamieszkach. Policjanci trafili do szpitala.

Rolnikom najbardziej zależało na tym, żeby pokazać podczas demonstracji, że pszczoły przez zmiany klimatyczne umierają, co doprowadza do jeszcze większego pogorszenia warunków produkcji i pozbawienia pszczelarzy źródła dochodu.

Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa w regionie Santiago powiedział, że agencja jest również zaniepokojona wpływem suszy na pszczoły. Omar Guzman, regionalny sekretarz ds. rolnictwa twierdzi, że rząd od miesięcy udziela pomocy 20 społecznościom doświadczającym poważnych niedoborów wody.


Oprac. dkol na podst. reuters.com/RTE News

Fot. Twitter/ReutersPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)