Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polska notuje rekordowy eksport zboża

Jak donosi „Rzeczpospolita” w maju eksport polskiego zboża był trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. To głównie efekt słabego złotego. Jesienią ceny pieczywa w sklepach mogą być wysokie.
Dorota Kolasińska11 czerwca 2020, 12:37
Dziennik podaje, że w maju z polskich portów wypłynęło ok. 350 tys. ton pszenicy, podczas gdy w zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł 125,7 tys. ton. Do góry pod względem eksportu poszło też żyto.

Również w czerwcu eksport będzie większy, ale już nie tak spektakularnie. Co istotne, w tym sezonie możemy wyeksportować nawet 3,9 mln ton zboża, co byłoby trzecim wynikiem w historii, ale jednocześnie oznaczało niewielkie zapasy.

To powoduje, że w przypadku pojawienia się fali suszy kraj zostanie bez większych zasobów, a to spowoduje drożyznę. Eksperci przewidują, że cena może wzrosnąć do 1 tys. zł za tonę. Jednak taki scenariusz staje się coraz mniej prawdopodobny, ze względu na ostatnie opady.

Źródło: Wiadomości Handlowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)