Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polska wśród największych eksporterów drobiu

Obrazek

Od stycznia do kwietnia br. Unia Europejska wyeksportowała ponad 322 tys. ton mięsa, podrobów i żywca drobiowego. Jednocześnie nastąpił wzrost wywozu tego towaru o 3,4% w stosunku do wyniku odnotowanego przed rokiem w tym samym czasie. Polskie towary są w pierwszej trójce wśród największych eksporterów.

Aleksandra Galus29 maja 2015, 11:47

Najpopularniejszym produktem eksportowym były produkty z kurcząt, które stanowiły 86% ogółu eksportu drobiu. Ich sprzedaż do krajów poza UE wzrosła o 3,8% w stosunku do tego, co było przed rokiem (do ok. 276 tys. ton). Dużym powodzeniem cieszyło się również mięso i wyroby z indyka – ich eksport wzrósł o 5,8% (do 32 tys. ton), a także z gęsi – sprzedaż zwiększyła się aż o 21% (613 tony).

Mniejszym powodzeniem natomiast cieszyło się w tym roku mięso z kaczek. Ich wywóz spadł o 41% (do 1,2 tys. ton) oraz żywca drobiowego, którego w pierwszym kwartale br. sprzedano o 8% mniej niż w tym samym okresie przed rokiem, stabilizując się na poziomie (3 tys. ton).

Najwyższą sprzedaż omawianych towarów odnotowała Francja, Holandia i Polska. Mniej drobiu natomiast wyjechało z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii – głównie przez zaostrzenie przepisów wywołanych przypadkami ptasiej grypy. Polskie towary drobiowe stanowiły 13% całości eksportu. Warto tutaj dodać, że polski drób zwiększył się o 40% przez rok.

Większość towarów było kierowanych do krajów afrykańskich – przede wszystkim do RPA, Beninu, Hongkongu i Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie wzrosły dostawy drobiu na Filipiny, do Wietnamu, China, Ghany i na Ukrainę.  agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)