Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polski bon turystyczny również na agroturystykę?

Resort rolnictwa zabiega, aby rządowy projekt bonów turystycznych dotyczył także gospodarstw agroturystycznych. Głosowanie w tej sprawie jeszcze dzisiaj wieczorem. Tymczasem znalezienie wolnej kwatery na wsi graniczy z cudem. Polacy masowo wykupili agroturystyczną ofertę. 
wk19 czerwca 2020, 15:23
Tuż przed rozpoczęciem wakacji senacka komisja rolnictwa poprosiła MRiRW o informacje dotyczące sytuacji agroturystyki. Z oficjalnych danych wynika, że od 2010 r. liczba gospodarstw agroturystycznych oscyluje na podobnym poziomie. Obecnie mamy 8129 takich obiektów, w których jest 91 902 miejsc noclegowych. Najwięcej jest w województwie małopolskim (1381 obiektów), podkarpackim (893 obiektów) oraz warmińsko-mazurskim (888 obiektów). 

To co powinno cieszyć to fakt, że większość miejsc do końca września jest już zajęta, a znalezienie obecnie wolnych jest bardzo trudne.

 - Możemy być o wiejską branżę turystyczną spokojni, bo zainteresowanie Polaków odpoczynkiem na terenach wiejskich jest teraz ogromne. W pierwszej kolejności są wybierane obiekty blisko natury, z dala od miast, gdzie jest zdecydowanie bezpiecznie – mówiła w Senacie Renata Pawłowska -Maciak z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała webinarium, którego celem było przeszkolenie właścicieli gospodarstw agroturystycznych, jak przygotować obiekty do przyjęcia gości w czasie pandemii koronawirusa. Ale jak podkreśla resort rolnictwa taka forma wypoczynku już jest bezpieczna.

 - Na wsi jest bezpiecznie. Potwierdza to statystyka dotycząca epidemii koronawirusa. Było tylko 8 przypadków kiedy KRUS musiał wypłacić stosowne świadczenia dotyczące zachorowania na koronawirusa. To się wydaje nieprawdopodobne, ale tak pokazują statystyki KRUS-u. - powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. 

Obecnie priorytetem urzędników zajmujących się agroturystyką w MRiRW jest objęcie takiej działalności rządowym bonem turystycznym.
 - Wspólnie z ministrem zabiegamy, aby ten projekt dotyczył także gospodarstw agroturystycznych. Zostało takie pismo skierowane do pani wicepremier Emilewicz, aby pamiętała o interesach polskiego rolnictwa i rolnikach, którzy utrzymują się z agroturystyki – mówił Robert Jakubik z MRiRW. 

Polski Bon Turystyczny to nowe bezgotówkowe świadczenie dla rodziców „który ma, z jednej strony, pomóc branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa, z drugiej zaś – wspomóc rodziny w zapewnieniu im wypoczynku”. Będzie on przysługiwał rodzicom pobierającym 500+ i będzie wynosił 500 zł do jednego dziecka oraz 1000 zł do dziecka niepełnosprawnego. Bonem będzie można płacić za usługi hotelarskie. Będzie można z niego skorzystać do 31 marca 2022 r. 

wk
Fot. Kolasińska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)