StoryEditor

Polski drób dalej wzmacnia swoją pozycję w eksporcie

Od początku tego roku kraje członkowskie wyeksportowały poza granice Unii Europejskiej 897,6 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu. Było to o 1,2% mniej niż w tym samym okresie 2014 r. Większość unijnych eksporterów odnotowała spadek wysyłek drobiu. Swój eksport umocniła jedynie Polska.
09.11.2015., 10:11h

Wśród eksportowanych z Unii towarów drobiowych dominowały głównie produkty z kurcząt (86% ogółu eksportu drobiu) - tych wywieziono 770,2 tys. ton, czyli o 1% mniej niż przed rokiem. Spadł także eksport żywca drobiowego o 5%, nie przekraczając poziomu 9,2 tys. ton. Bardzo został zredukowany także wolumen eksportu kaczek (-34%, do 3,2 tys. ton) oraz pozostałych produktów (podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego).

Odrobinę większym powodzeniem cieszyły  się natomiast wysyłki mięsa z indyka (+1% do 89,2 tys. ton) oraz gęsiny (+2% do 1,6 tys. ton.). Największymi dostawcami drobiu na rynki zewnętrzne w omawianym czasie była Francja, Holandia, Polska i Belgia. Eksport drobiu z Polski uległ umocnieniu, w ciąg u roku wzrósł bowiem o 28%, a w omawianym czasie wynosił natomiast 13%. Swoje wysyłki zredukowały Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia z uwagi na wprowadzone restrykcje, będące następstwem pojawiania się przypadków zachorowań wśród ptactwa na wysoce zjadliwą ptasią grypę typu H5N8. Z tego względu, w pierwszej połowie roku Japonia, Malezja, Singapur, Turcja i Ukraina utrzymały zakaz importu z tych krajów aż do czerwca br.

Unijny drób trafiał głownie do krajów afrykańskich (RPA i Beninu oraz Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Ghany i na Filipiny).  ag, na podstawie FAPA

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:46