Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Polski Ład. Premier zapowiada wyższe dopłaty za paliwo i ułatwienia dla rolników

- Zwiększenie stawki dopłat za paliwo do 110 złotych za jeden hektar i uwolnienie rolniczego handlu detalicznego - takie zmiany zawarte w Polskim Ładzie przedstawił dziś premier Mateusz Morawiecki. Nowe zapisy mają zostać wprowadzone w ciągu 100 dni. 

Kamila Szałaj2 czerwca 2021, 13:15
Dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia 10 projektów, które zostaną które przygotowane i przeprowadzone w ramach Polskiego Ładu w ciągu najbliższych 100 dni.

Jedna ze zmian dotyczy rolnictwa. Premier zapowiedział wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Stawka dopłaty za paliwo ma wzrosnąć do 110 złotych za jeden hektar. 

- W ciągu tych 100 dni, w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego - powiedział premier.

Dodał, że rolnicy dbają nie tylko o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, ale także wzmacniają krajowa gospodarkę i "rozsławiają na świeci dobre imię polskiej żywności". 

- Chcemy więc ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do konsumentów. Chcemy także ułatwić im skrócenie drogi od pola do stołu, by ograniczyć marże pośredników, by wielkie sklepy nie dominowały rolników i grup producentów - wyjaśnił premier. Zaznaczył, że system musi być tutaj sprawiedliwy.

Ułatwienia dla rolników mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

Premier zapowiedział również, że powstanie Program Inwestycji Strategicznych, w którym przewidziane są dotacje dla gmin i powiatów m.in. na retencję i meliorację. 


Pozostałe projekty zakładają: 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, emeryturę bez podatku do 2,5 tysiąca złotych od 1 stycznia 2022 roku, zniesienie limitów do specjalistów, 7 proc. PKB na zdrowie, mieszkanie bez wkładu własnego, dom do 70 metrów kwadratowych bez formalności, rodzinny Kapitał Opiekuńczy, powstanie Małych Centrów Nauki Kopernik w Polsce.


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)