Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Polskie jabłka trafią do Indii?

10.10.2014

Print

Polskie jabłka trafią do Indii?

Advertisement

W tym azjatyckim kraju jest zapotrzebowanie na jabłka, bowiem w ostatnich latach importował on ok. 200 tys. ton tych owoców z Chin i Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo w Indiach odnotowano w tym roku niższą rodzimą produkcję jabłek, dlatego ich import jest konieczny. Jak mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, Hindusi zdążyli się już poznać na polskich jabłkach.

– Próbowali oni różnych odmian naszych jabłek i mimo, że są one inne od tych, do których są przyzwyczajeni, to smakowo im odpowiadają – powiedział Maliszewski po powrocie z Indii.

Nawet jeżeli eksport polskich owoców do Azji dojdzie do skutku, to polscy sadownicy nie będą mogli liczyć na wysoką cenę sprzedaży. Związek szacuje, że po odliczeniu kosztów transportu i cła, eksporter dostanie na rękę ok. 0,4 zł/kg, ale związkowcy liczą, że finalna cena może w wyniku negocjacji wzrosnąć jeszcze o 10-20 gr/kg.

Przypomnijmy, że rok temu Polska była największym na świecie eksporterem jabłek wysyłając poza granice kraju 1,2 mln ton tych owoców, z czego 700 tys. trafiło na rynek rosyjski. W tym roku eksport będzie mniejszy, a krajowa produkcja ma wynieść nawet 3,5 mln ton. bcz


Widziałeś już nasze video "Zapraszamy na V Forum – Sesja Mleko: sprawdź program i prelegentów!"?

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: trudne decyzje w skupie. Pszenica w portach już po 1700 zł!

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category