Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc de minimis do porzeczek i wiśni

Obrazek

– Obecna sytuacja na rynku owoców miękkich jest wynikiem konfliktu między plantatorami i przetwórcami – stwierdził minister rolnictwa Marek Sawicki.

24 lipca 2014, 11:40

Protesty plantatorów czarnej porzeczki zmobilizowały decydentów do zorganizowania spotkania (22 lipca) władz z rolnikami i przedstawicielami zakładów przetwórczych. Plantatorzy obawiają się o utrzymanie swoich rodzin, spłatę kredytów, nie mówiąc nawet o zarobku w tegorocznym sezonie.

Przedstawiciele Związku Sadowników RP zarzucają przetwórcom zakup tanich owoców w Serbii i na Węgrzech, gdzie w ostatnim czasie powstały wielkie plantacje. Na poparcie swojej tezy przedstawiają fakt braku zainteresowania polskimi wiśniami na samym początku naszych zbiorów.

Z kolei przetwórcy twierdzą, że ogromna zeszłoroczna produkcja czarnych porzeczek w Polsce spowodowała do dziś zalegające zapasy. Według Adama Miłoszewskiego ze Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw zakłady mają 20% zapasów owoców mrożonych. Z kolei Przedstawiciel Krajowej Unii Producentów Soków, Andrzej Gajowniczek zapewniał, że obecny rok będzie zaledwie czasem przetrwania dla przetwórców z powodu małego popytu na świecie na czarną porzeczkę i niskich marż.

Minister rolnictwa zapowiedział kontrolę wykorzystania unijnej pomocy na modernizację przetwórni. Jednym z założeń pomocy było skupowanie przez zakłady minimum 50% owoców na zasadzie kontraktacji po wcześniej ustalonych cenach. Sawicki zapowiedział również, że w ramach PROW 2014–2020 mniejsze dotacje otrzymają przetwórnie komercyjne, większe natomiast grupy producenckie wchodzące w przetwórstwo.

Tymczasem dla ugaszenia pożaru obiecano producentom porzeczki i wiśni dopłatę około 600 zł/ha, jeśli uprawiają tylko jeden rodzaj owoców, jeśli natomiast i wiśnie i porzeczki – pomoc wyniesie 400 zł/ha. kwWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)