Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc suszowa – minister szykuje inny wariant?

Obrazek

Wczoraj pisaliśmy o problemach z wypłatą pomocy suszowej za 2019 rok z limitu de minimis. Dziś minister Ardanowski zapowiada inny wariant jej wypłaty, ale jednocześnie obiecuje miliard złotych dla poszkodowanych przez koronawirusa.

Dominika Mulak8 lipca 2020, 14:31
Do kwestii wypłaty pomocy suszowej z limitu de minimis odniósł się dziś minister Ardanowski podczas konferencji prasowej poświęconej planowanej pomocy dla producentów poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa.

– Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister.

– Wystąpiłem do KE o zwiększenie limitu de minimis na rok 2020 lub na skorzystanie z limitu na rok następny, ale otrzymaliśmy absolutny zakaz wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis. Dlatego przygotowaliśmy inne rozwiązanie, które pozwoli na wykorzystanie środków przeznaczonych na pomoc suszową. Wszyscy uprawnieni taką pomoc otrzymają w dotychczasowej, ustalonej wysokości – podkreślił minister (obie wypowiedzi na podstawie strony internetowej ministerstwa rolnictwa).

Okazuje się teraz, że to Komisja Europejska jest winna całemu zamieszaniu nie zgadzając się na wypłatę pomocy w formule de minimis, mimo wyczerpania przez Polskę limitu. Nie wiadomo też jak minister chce wypłacić te pieniądze w ramach owego „innego rozwiązania”. Na marginesie warto tylko dodać, że kwestia wyeksploatowanego limitu de minimis nie jest żadnym zaskoczeniem. Wielokrotnie wspomniałyśmy o tym na naszych łamach, a i ministerstwo rolnictwa prowadzi na bieżąco rejestr udzielonej pomocy, z którego jasno wynika jaki jest poziom wykorzystania limitu. Mogą więc dziwić słowa ministra, bo zapewniając o rychłej wypłacie pomocy, dobrze wiedział o wyczerpanym limicie de minimis.

Fot. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)