Porozumienie plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru

Porozumienie plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru

Przedstawiciele Krajowego Związku Plantatorów Buraków Cukrowych i Związku Producentów Cukru w Polsce podpisali dziś w siedzibie resortu rolnictwa Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe w sektorze cukru. Do zawarcia porozumienia doszło w obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

r e k l a m a

Podpisany dziś w Warszawie dokument określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru.

– To drugie takie porozumienie. Pierwsze zostało podpisane w 2004 roku, w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w kontekście nadchodzących zmian na rynku cukru, związanych z odejściem od  kwotowania produkcji cukru i ceny minimalnej skupu buraków cukrowych. Porozumienie to może stabilizować rynek cukru – powiedział minister Jurgiel i dodał, że resort będzie monitorował sytuację, a ewentualne problemy zgłaszał do KE w celu wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Szef resortu rolnictwa podziękował stronom porozumienia za wytrwałość i determinację 
w dążeniu do zawarcia Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego, za wypracowanie akceptowalnych dla obu stron zasad współpracy między plantatorami a producentami cukru. 

– Proces wypracowania ostatecznego kształtu porozumienia branżowego był długi i wymagał kompromisu, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierało w tych działaniach zarówno plantatorów buraków cukrowych jak i producentów cukru – podkreślił minister wręczając prezesom związków listy gratulacyjne.

Przypomnijmy, że od 1 października 2017 r. produkcja cukru nie będzie już objęta kwotowaniem. Nie będzie również obowiązywała minimalna cena skupu buraków cukrowych. W systemie bezkwotowym utrzymanie konkurencyjności krajowego sektora cukrowniczego, w tym uprawy buraków cukrowych, będzie zależało także od właściwej współpracy między plantatorami buraków cukrowych, a producentami cukru. Wypracowanie ram długofalowej współpracy ma na celu również stabilizację finansową plantatorów buraków cukrowych, dlatego podpisanie porozumienia było takie ważne.  

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. Sierszeńśka

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii