Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Porozumienie pomiędzy Rosją, a Ukrainą w sprawie eksportu zbóż?

Obrazek

W przyszłym tygodniu może dojść do podpisania porozumienia o wznowieniu eksportu z portów Morza Czarnego. W zamian za podpisanie tego dokumentu USA ma ułatwić transport rosyjskiego zboża i nawozów.

 

 

Dorota Kolasińska15 lipca 2022, 13:41

W przyszłym tygodniu, jak zapowiedział turecki minister obrony Hulusi Akar, po rozmowach w Stambule prawdopodobnie Rosja, Ukraina, Turcja i ONZ podpiszą porozumienie o wznowieniu ukraińskiego eksportu zboża z Odessy. Jednocześnie władze USA podały wczoraj, że w związku z zawartym porozumieniem planują ułatwić rosyjski eksport zboża i nawozów – co jednocześnie oznacza uruchomienie transakcji bankowych, ponowne uruchomienie firm żeglugowych i ubezpieczeniowych. Do ponownego spotkania ma dojść w przyszłym tygodniu.

 - Stany Zjednoczone mocno wspierają wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzające do wprowadzenia zarówno ukraińskiego, jak i rosyjskiego zboża na światowe rynki i zmniejszenia wpływu wojny Rosji na Ukrainę na światowe dostawy i ceny żywności” – poinformował Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Nadal nierozwiązana pozostaje kwestia logistyki, bowiem od 24 lutego wiele terminali zbożowych zostało zniszczonych, infrastruktura portów w Odessie i Mikołajowie musiałaby zostać odbudowana, a Morze Czarne rozminowane.

Mimo trwającej wojny ukraińscy rolnicy prowadzą żniwa. Analitycy oceniają, że Ukraina wyprodukuje około 30 mln ton zbóż ozimych (2/3 pszenicy, rzepak i jęczmień) oraz 38 mln ton zbóż jarych (kukurydza i jęczmień). Problematyczne są jednak nadal przepełnione magazyny zbożem z ubiegłych żniw i brak powierzchni magazynowej na nowe zbiory.

Oprac. dkol na podst. agrarheute.com
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)