Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Portugalia znosi VAT na podstawowe artykuły spożywcze

Obrazek

Rząd Portugalii, reagując na wysoką inflację, znosi VAT na podstawowe artykuły spożywcze. 

Dominika Mulak7 kwietnia 2023, 15:21
Aby ograniczyć inflację, rząd Portugalii chce znieść VAT na 44 podstawowe artykuły spożywcze. Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa (dpa), tańsze mają być przede wszystkim chleb, mięso i jajka.

Kraj ten planuje również wsparcie finansowe dla rolników i hodowców zwierząt. Tak zwany Pakt Stabilizacji i Obniżenia Cen Żywności został podpisany przez portugalski rząd, Portugalskie Stowarzyszenie Detalistów (APED) i Portugalską Konfederację Rolników (CAP). Porozumienie ma pomóc producentom, którzy zmagają się ze wzrostem cen nawozów, paszy i energii – podaje Euractiv.

– Pakiet środków pomocowych będzie kosztował państwo ok. 600 mln euro – powiedział premier Portugalii António Costa.

Ulga ma obowiązywać przez sześć miesięcy

Zawieszenie podatku VAT na artykuły spożywcze, takie jak chleb, makaron, ryż, mleko krowie, jaja, jogurt, ser, olej, masło, mięso i ryby ma obowiązywać początkowo przez sześć miesięcy i w razie potrzeby zostać przedłużone. Pakiet środków musi jeszcze zatwierdzić parlament. Rząd ma tam jednak większość.

W Portugalii inflacja w lutym wyniosła 8,2%. Był to wskaźnik podobny do tego w Niemczech, gdzie ceny konsumpcyjne były w lutym o 8,7% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Inflacja w przypadku żywności w tym kraju wyniosła ostatnio aż 20,1 proc. VAT na większość produktów spożywczych wynosi w Portugalii 6%.

Ceny mogą dalej rosnąć

Premier Portugalii António Costa przypisał galopującą inflację przede wszystkim wojnie w Ukrainie. Ostrzegł, że nie można wykluczyć, iż wzrost cen nie będzie kontynuowany nawet po wejściu w życie pakietu środków. 

– Nikt nie wie, jak długo potrwa ta wojna, a dopóki trwa, istnieje ryzyko, że koszty produkcji będą nadal rosły – powiedział Costa.

Na początku 2023 roku Hiszpania zniosła już VAT (w wysokości 4%) na podstawowe produkty spożywcze, takie jak chleb, mleko, ser, owoce, warzywa i zboża przez najbliższe sześć miesięcy.

Niemcy debatują

W Niemczech minister rolnictwa Cem Özdemir wielokrotnie opowiadał się za obniżeniem stawek VAT na żywność pochodzenia roślinnego. Özdemir powiedział w wywiadzie na początku 2023 roku, że ma „wielką sympatię” do zerowego podatku VAT na owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Byłby to również sygnał, że zdrowe odżywianie jest tańsze. Özdemir regularnie podnosił to żądanie już w poprzednim roku.

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) zajmuje takie stanowisko, że domaga się – jeśli w ogóle – zawieszenia podatku VAT na wszystkie produkty spożywcze i sprzeciwia się nierównemu traktowaniu różnych produktów spożywczych. Zwolennikami obniżenia podatku VAT są Federalna Agencja Środowiska (UBA) i Federalne Stowarzyszenie Konsumentów (vzbv).

Ostatnia poważna reforma podatku VAT sięga czasów wielkiej koalicji kierowanej przez byłą kanclerz Angelę Merkel (CDU), która na początku 2007 roku podniosła VAT z 16% do 19%. W 2009 roku czarno-żółty rząd federalny obniżył stawkę podatku od noclegów w hotelach do obniżonej stawki 7%. Podczas pandemii COVID-19 czarno-czerwony rząd federalny tymczasowo obniżył VAT do 16%, a obniżoną stawkę do 5% na sześć miesięcy w 2020 roku. Stawka VAT na posiłki w gastronomii, która również została obniżona w czasie pandemii koronawirusa, będzie obowiązywać jeszcze do końca 2023 roku.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Envato elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)