Jesteś w strefie Premium
Portugalia znosi VAT na podstawowe artykuły spożywcze

Rząd Portugalii, reagując na wysoką inflację, znosi VAT na podstawowe artykuły spożywcze.
Aby ograniczyć inflację, rząd Portugalii chce znieść VAT na 44 podstawowe artykuły spożywcze. Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa (dpa), tańsze mają być przede wszystkim chleb, mięso i jajka.
Kraj ten planuje również wsparcie finansowe dla rolników i hodowców zwierząt. Tak zwany Pakt Stabilizacji i Obniżenia Cen Żywności został podpisany przez portugalski rząd, Portugalskie Stowarzyszenie Detalistów (APED) i Portugalską Konfederację Rolników (CAP). Porozumienie ma pomóc producentom, którzy zmagają się ze wzrostem cen nawozów, paszy i energii – podaje Euractiv.
– Pakiet środków pomocowych będzie kosztował państwo ok. 600 mln euro – powiedział premier Portugalii António Costa.
Ulga ma obowiązywać przez sześć miesięcy
Zawieszenie podatku VAT na artykuły spożywcze, takie jak chleb, makaron, ryż, mleko krowie, jaja, jogurt, ser, olej, masło, mięso i ryby ma obowiązywać początkowo przez sześć miesięcy i w razie potrzeby zostać przedłużone. Pakiet środków musi jeszcze zatwierdzić parlament. Rząd ma tam jednak większość.
W Portugalii inflacja w lutym wyniosła 8,2%. Był to wskaźnik podobny do tego w Niemczech, gdzie ceny konsumpcyjne były w lutym o 8,7% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Inflacja w przypadku żywności w tym kraju wyniosła ostatnio aż 20,1 proc. VAT na większość produktów spożywczych wynosi w Portugalii 6%.
Ceny mogą dalej rosnąć
Premier Portugalii António Costa przypisał galopującą inflację przede wszystkim wojnie w Ukrainie. Ostrzegł, że nie można wykluczyć, iż wzrost cen nie będzie kontynuowany nawet po wejściu w życie pakietu środków.
– Nikt nie wie, jak długo potrwa ta wojna, a dopóki trwa, istnieje ryzyko, że koszty produkcji będą nadal rosły – powiedział Costa.
Na początku 2023 roku Hiszpania zniosła już VAT (w wysokości 4%) na podstawowe produkty spożywcze, takie jak chleb, mleko, ser, owoce, warzywa i zboża przez najbliższe sześć miesięcy.
Niemcy debatują
W Niemczech minister rolnictwa Cem Özdemir wielokrotnie opowiadał się za obniżeniem stawek VAT na żywność pochodzenia roślinnego. Özdemir powiedział w wywiadzie na początku 2023 roku, że ma „wielką sympatię” do zerowego podatku VAT na owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Byłby to również sygnał, że zdrowe odżywianie jest tańsze. Özdemir regularnie podnosił to żądanie już w poprzednim roku.
Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) zajmuje takie stanowisko, że domaga się – jeśli w ogóle – zawieszenia podatku VAT na wszystkie produkty spożywcze i sprzeciwia się nierównemu traktowaniu różnych produktów spożywczych. Zwolennikami obniżenia podatku VAT są Federalna Agencja Środowiska (UBA) i Federalne Stowarzyszenie Konsumentów (vzbv).
Ostatnia poważna reforma podatku VAT sięga czasów wielkiej koalicji kierowanej przez byłą kanclerz Angelę Merkel (CDU), która na początku 2007 roku podniosła VAT z 16% do 19%. W 2009 roku czarno-żółty rząd federalny obniżył stawkę podatku od noclegów w hotelach do obniżonej stawki 7%. Podczas pandemii COVID-19 czarno-czerwony rząd federalny tymczasowo obniżył VAT do 16%, a obniżoną stawkę do 5% na sześć miesięcy w 2020 roku. Stawka VAT na posiłki w gastronomii, która również została obniżona w czasie pandemii koronawirusa, będzie obowiązywać jeszcze do końca 2023 roku.
Oprac. na podstawie AgE
Fot. Envato elements