Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Poseł Sachajko o medycznej marihuanie i ułatwieniach dla rolników

Obrazek

Sejm będzie pracował nad dwoma kolejnymi projektami posła Jarosława Sachajki, tym razem dotyczącymi medycznej marihuany. Beneficjentami zmian mają być oczywiście pacjenci, ale nowe przepisy mają także wpływ na rolników.

wk25 stycznia 2022, 12:28

Projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste do celów medycznych.
– Omawiana ustawa jest kontynuacją współpracy posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dostępu polskich pacjentów do substancji leczniczej, jaką są konopie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa przed substancjami używanymi do odurzania, wypełniając nadrzędną zasadę zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.

Ułatwienia dla rolników

Projekt ustawy przewiduje zmianę przepisów dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.

– Jest tu definicja konopi włóknistych, w której to definicji określamy zwiększenie o 50% dostępnej możliwej ilości THC, czyli zwiększamy to z 0,20% do 0,30% w przeliczeniu na suchą masę. To rozwiązanie bardzo ważne i pożądane przez rolników, gdyż zdarzało się, że w zależności od nasłonecznienia oraz gleby roślina czasami przekraczała te nasze dotychczasowe 0,20, zawierała 0,21 czy 0,22 i rolnicy stawali się nagle, zgodnie z ustawą, dużymi producentami narkotyków – tłumaczył poseł Sachajko.

Projekt ustawy wprowadza 14 nowych przepisów dotyczących zasad uprawy konopi do celów medycznych, kontroli  oraz wydawania zezwoleń.

Jednocześnie Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił dwa inne projekty ustaw dotyczących upraw konopi przygotowane przez Koalicję Obywatelską oraz Lewicę.

KOWR będzie prowadził rejestr uczestników rynku

W Sejmie toczą się prace nad drugim poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, także autorstwa posła J. Sachajki. Przewiduje on stworzenie rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Będzie on obejmował wszystkich uczestników rynku w zakresie upraw i skupu konopi włóknistych.

wk
fot. EnvatoElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)