StoryEditor

Postulaty do Komisarza i ministrów

Szefowie izb rolniczych Środkowej Europy przygotowali listę postulatów, które kierują do swych rządów i Komisji Europejskiej.
08.04.2016., 23:04h

Na 60. Już posiedzeniu izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej (V4) w Czajowicach k. Krakowa w dniach 7-8 kwietnia 2016 reprezentanci Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Rolniczej i Spożywczej Słowackiej Izby (SPPK), Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) i Rolniczej Izby Republiki Czeskiej (AKČR) sformułowali następujące postulaty, które skierowali do komisarza Phila Hogana i ministrów rolnictwa swoich krajów. Chodzi o przeznaczenie pieniędzy w ramach nadzwyczajnego wsparcia skierowanego dla producentów dotkniętych kryzysem oraz rozszerzenie siatki bezpieczeństwa, w szczególności poprzez:

  • uruchomienie mechanizmów promowania i wspierania eksportu, w tym refundacji wywozowych na produkty mleczarskie i wieprzowinę oraz kredytów eksportowych w celu trwałego usunięcia z rynku UE istniejących nadwyżek,
  • urealnienie progów referencyjnych i cen interwencyjnych w sektorze mleka poprzez ich podniesienie co najmniej o ok. 10% dla odtłuszczonego mleka w proszku z dotychczasowego poziomu 169,80 euro/100 kg oraz o ok. 25% dla masła z dotychczasowego poziomu 221,75 euro/100 kg,
  • podjęcie pilnych działań w skali UE prowadzących do zniesienia embarga i ponowne otwarcie rynku rosyjskiego na produkty rolne UE. Proces ten wymaga jednolitego podejścia w odniesieniu do wszystkich państw UE oraz solidarności krajów UE.
  • zamiast przeznaczać pieniądze na pomoc żywnościową dla takich krajów jak Turcja, Syria i kraje Afryki Sub-Saharyjskiej, członkowie UE powinni wypełnić dane zobowiązania ekwiwalentem produktów rolniczych takich jak odtłuszczone mleko w proszku itp.
  • stworzenie unijnego prawa regulującego zwalczanie nieuczciwych praktyk cenowych przez sieci handlowe.

Samorządowcy uważają, że dodatkowa pomoc dla producentów  powinna być zagwarantowania ze środków UE innych niż rezerw kryzysowych WPR. Szczególnie dla krajów, które najbardziej odczuły skutki embarga rosyjskiego i koniec kwotowania rynku mlecznego.

Wsparcie nie rekompensuje strat
Cała branża mleczna w UE straciła 5 mld euro przez te 2 lata, a otrzymała tylko 500 mln euro wsparcia. Co więcej, przetrwanie tego roku tego roku będzie jeszcze bardziej istotne dla wielu rolników, ponieważ ceny produktów rolniczych mają pozostać na niskim poziomie. Kraje członkowskie UE powinny wykazać się solidarnością wobec rolników najbardziej dotkniętych embargiem.

Rozwaga ze SOR
Przedstawiciele izb rolniczych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier omówili także toczącą się dyskusję regulacyjnej w Unii Europejskiej w zakresie środków ochrony roślin. Członkowie Parlamentu Europejskiego powinni podjąć decyzję nad tą sprawą na podstawie wiarygodnych  badań naukowych, a nie pod wpływem organizacji pozarządowych, które nie zostały wybrane przez obywateli UE. bk

Na zdjęciu: Szefowie i przedstawiciele izb rolniczych państw V4, od lewej. Jiri Felcarek – Czechy, Milan Semančík – Słowacja,  Wiktor Szmulewicz – Polska, Balázs Györffy – Węgry.

Fot. Bujoczek

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 07:28