Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Powołano sztab kryzysowy rolników! Będzie debata w Senacie

Sztab kryzysowy rolników rozpoczął działanie. Dzisiaj jego delegacja po spotkaniu z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim uzyskała zgodę na zorganizowanie w Senacie debaty na temat stanu polskiego rolnictwa. Związkowcy ostro sprzeciwiają się także rządowym planom zawetowania unijnego budżetu. Ich zdaniem byłby to ostatni gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa. 

wk24 listopada 2020, 19:17
Mimo wycofania się z „Piątki dla Zwierząt” organizacje, które organizowały rolnicze protesty na drogach oraz demonstracje w Warszawie postanowiły nadal wspólnie działać. Ich niepokój budzą działania obecnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, który odmawia podjęcia rozmów ze związkowcami.

- Sztab powstał z powodu bardzo trudniej i skomplikowanej sytuacji w rolnictwie. To już nie jest tylko problem z Piątką dla Zwierząt. Tych problemów jest coraz więcej. Upada produkcja i hodowla trzody chlewnej. Chcemy, żeby szeroko rozumiane rolnictwo odbudować – mówił Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, który został koordynatorem Sztabu Kryzysowego Rolników.

W skład Sztabu wchodzą oprócz OPZZiOR także AgroUnia, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Polski Przemysł Futrzarski, Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt oraz związki kynologiczne. 

Podczas posiedzenia Sztabu Kryzysowego Rolników omawiana była także kwestia kolejnego budżetu Unii Europejskiej, który rząd chce zawetować, bo nie chce zgodzić się na powiązanie wypłacania unijnych dotacji z przestrzeganiem zasad praworządności.

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni, aby takie veto nastąpiło. To jest śmiertelny cios w polskie rolnictwo. Dlatego że oprócz dotacji i finansowania, mamy realne zagrożenie, że kraje Unii Europejskiej, do których eksportujemy produkty obrażą się na nas i przestaną te produkty kupować. To byłby ostatni gwóźdź do trumny polskiego rolnictwa – argumentował S. Izdebski.    

Organizacje rolnicze już kilka tygodni temu zwróciły się wnioskiem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zorganizowanie debaty sejmowej na temat sytuacji w rolnictwie. Ale bez skutku. Stąd dzisiaj delegacja składająca się z Sławomira Izdebskiego, Wiktora Szmulewicza prezesa KRIR oraz Moniki Przeworskiej z Instytutu Gospodarki Rolnej odwiedziła marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Po spotkaniu delegacja rolników poinformowała, że uzyskała zgodę na zorganizowanie w Senacie debaty na temat stanu polskiego rolnictwa.

wk, fot. OPZZiOR


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)