StoryEditor

Pożegnanie z gospodarstwem i VAT: sprzedaż w całości czy na raty?

Nie mam następcy, więc rozważam sprzedaż gospodarstwa w całości, a w przypadku braku chętnych, sprzedaż „po kawałku”. Które rozwiązanie z punktu VAT jest dla mnie bardziej korzystne?
30.01.2018., 15:01h
Pytanie: Jestem podatnikiem VAT od 13 lat. W gospodarstwie 120 ha mam kilka budynków gospodarskich, w tym obora  z 2010 roku ze stadem bydła oraz wiele maszyn z ostatnich kilkunastu lat. Ponieważ nie mam następcy, rozważam sprzedaż gospodarstwa w całości, a w przypadku braku chętnych, sprzedaż „po kawałku”. Które rozwiązanie jest dla mnie bardziej korzystne?

Odpowiedź: Zdaniem Romana Włodarza, naszego eksperta VAT, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej, by odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należałoby przeprowadzić szczegółowe wyliczenia strumieni VAT, kwot netto poszczególnych składników majątkowych oraz możliwej do realizacji kwoty ze sprzedaży całego gospodarstwa. Generalnie przyjmuje się, że najbardziej korzystne z punktu widzenia VAT jest zbycie całego gospodarstwa. Z braku szczegółowych  informacji można tylko rozważyć problem teoretycznie:
  • sprzedaż całego gospodarstwa – będzie to transakcja zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy VAT. Do takich transakcji nie mają zastosowania przepisy tej Ustawy (potocznie: jest to poza VAT). Jedynym warunkiem, utrwalonym już w orzecznictwie, jest wymóg posiadania przez nabyw...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 14:32