Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Praca w gospodarstwie – ile zarabiają pracownicy i jakie mają warunki?

Obrazek
Zatrudnienie pracownika na stałe czy sezonowo nie jest tanie. Jakich pracowników rolnicy szukają najczęściej i ile im płacą oraz jakie warunki im oferują?
Dorota Kolasińska12 maja 2021, 15:38
Ogłoszeń w Internecie i gazetach lokalnych jest mnóstwo. Rolnicy szukają pracowników, pracownicy szukają gospodarstw, wertują stawki i warunki. Zbliża się gorący okres w rolnictwie, sadownictwie i warzywnictwie. Mimo mechanizacji i automatyzacji w wielu gospodarstwach, przy niektórych czynnościach praca ludzkich rąk i wnikliwa obserwacja jest niezastąpiona. Tak jest w przypadku hodowli zwierząt gospodarskich, gdzie pracownicy oprócz codziennego obrządku zajmują się także doglądaniem dobrostanu i zdrowia zwierząt. Jest to praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca. 

Prace sezonowe przy warzywach i owocach także nie należą do łatwych. Jest to praca fizyczna, często w pełnym słońcu, na akord, pod presją czasu i niekiedy pogody. 

Ile zarabiają pracownicy w gospodarstwach?


Z przeglądu ogłoszeń dostępnych na popularnych portalach ogłoszeniowych dotyczących pracy wynika, że pracownik etatowy np. w gospodarstwie mlecznym zarabia od 1700 zł do 5000 zł brutto z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Wynagrodzenie najczęściej zależy od umiejętności i doświadczenia na podobnym stanowisku.

Na fermie trzody chlewnej pracownik otrzymuje od 3000 do 5000 zł brutto, także z zakwaterowaniem i wyżywieniem, a właściciele gospodarstw są w stanie zapłacić więcej, jeśli pracownik skończył kurs inseminatora czy jest np. technikiem weterynarii. W tym przypadku, pracy stałej, najczęściej rolnicy oferują umowę o pracę i pełny etat. 

Z kolei przy pracach sezonowych, jak zbiór truskawek, borówek czy szparagów pracownicy zarobią tyle, ile zbiorą, a więc pracują na akord – im więcej tym lepiej. Na przykład za łubiankę truskawek plantatorzy oferują 3 zł, a minimalny czas pracy to 10 godz. Pracownicy otrzymują posiłki w ciągu dnia. Przy zbiorze szparagów pracownicy zarobią od 2 do 3 tys. zł, ale praca także często jest akordowa, więc zależy od sprawności. 

Rolnicy w wielu regionach kraju narzekają na brak pracowników. Czasami zdarza się, tak że pracownik przychodzi do pracy tylko do czasu pierwszej wypłaty, później znika, a rolnik zostaje z nawałem pracy sam z dnia na dzień.  

Jak łatwo zauważyć posiadanie pracownika stałego czy sezonowego dla gospodarstwa to duży wydatek, a wymagania pracowników stale rosną. Niestety coraz częściej wyjeżdżają do pracy za granicą, gdzie zarobki są wyższe. 

dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)