Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pracownicy KRUS u kresu wytrzymałości - będą protestować, bo mają dosyć braku poszanowania dla ich pracy!

Obrazek

Pracownicy KRUS mają dość! Dramatycznie niskie wynagrodzenia i ciągłe pomijanie ich przy podwyżkach w sferze budżetowej skłoniło ich do walki o swoje prawa. Nie chcą być dalej lekceważeni, dlatego w dniach 25-29 będą protestować!

Dominika Mulak25 maja 2020, 13:16

Związki zawodowe zrzeszone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowały pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o interwencję. Mają dosyć bycia jedną z najgorzej opłacanych grup pracowniczych w sferze budżetowej.

- Pracuję w KRUSie ponad 20 lat, rzetelnie i uczciwie, a zarabiam prawie tyle, ile wynosi najniższa krajowa. I nie ja jedna. Jestem tym sfrustrowana - mówi jedna z pracownic z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak czytamy w piśmie skierowanym do resortu rolnictwa, w tym roku 1/3 pracowników trzeba było podnieść pensję do najniższej krajowej. W wielu przypadkach dotyczyło to również pracowników z ponad 10-letnim stażem. Jednocześnie z niewiadomych powodów zostały wstrzymane wszystkie nagrody (również za IV kwartał 2019r.), które stanowią dla nas ważną część środków na utrzymanie przy tak niskich zarobkach i wzroście kosztów utrzymania. Związki wskazują na dodatkowe obowiązki związane z wypłatą świadczeń dla osób z niepełnosprawnością. Jak wskazują, czują się „gorszym sortem”.

Jednak to nie jedyne dodatkowe obowiązki, z którymi muszą się zmagać. Ze względu na kryzys wynikający z rozprzestrzeniającego się w kraju koronawirusa rząd obiecał pomoc dla rolników w ramach tarczy antykryzysowej. Niestety te działania dodatkowo obciążają pracowników KRUS, a co gorsza nikt nie pomyślał o wsparciu dla nich, jako obsługi.

- Mimo że udało się ministerstwu zadbać o pomoc dla rolników i zdobyć na to środki, nie udało się do tej pory przekazać środków na wsparcie obsługi, która każdego dnia ryzykuje zdrowiem i życiem, przystępując do wykonywania swych zadań - czytamy w piśmie do MRiRW.

Z informacji jakie docierają do związków zawodowych działających w KRUS wynika, że kierownictwo Kasy nie określiło terminu wypłaty przysługujących pracownikom KRUS podwyżek. Dlatego apelują do resortu rolnictwa o wypłatę w trybie pilnym zagwarantowanych w ustawie budżetowej uposażeń i nagród.


Nietypowy protest

Póki co, aby wyrazić swój sprzeciw wobec niskich wynagrodzeń i ciągłego pomijania przy podwyżkach w sferze budżetowej oraz lekceważeniu pracowników KRUS będą protestować od dziś aż to piątku 29 maja.

Ze względu na to, że KRUS jest administracją rządową pracownicy nie mogą strajkować. Dlatego zamiast domagać się swoich praw manifestując na ulicy, wymyślili inną formę protestu.

- Od 2019 r. obciążono nas dodatkowymi zadaniami (...). Pracownicy są obciążeni do tego stopnia, że nie mają czasu na spokojne zjedzenie śniadania. Z uwagi na fakt, że jesteśmy administracją rządową, nie mamy prawa do strajku, więc od 25 do 29 maja w godzinach od 10:00 do 10:15 nie będziemy pracować tylko spokojnie jeść śniadanie - wyjaśniają.


Źródło: www.pomorska.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)