Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prawdziwy szampan jest tylko rosyjski, reszta to wina musujące. Putin podpisał krzywdzącą dla Francuzów ustawę

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą nazwa „szampan” może się znajdować wyłącznie na winach wyprodukowanych w Rosji. 

Dominika Mulak26 lipca 2021, 15:32
Wszyscy zagraniczni producenci, chcąc importować do Rosji swoje produkty, będą musieli na małej etykiecie z tyłu butelki określać je mianem „win musujących”. Oburzyło to Francuski Komitet Szampański, który wezwał swoich członków do wstrzymania wszelkich dostaw do Rosji i stwierdził, że nazwa „champagne” odnosząca się do regionu we Francji, z którego pochodzi napój, jest chroniona prawnie w 120 krajach.

- Ubolewamy nad faktem, że te przepisy nie zapewniają rosyjskim konsumentom jasnych i przejrzystych informacji o pochodzeniu i cechach wina – oświadczyli współprzewodniczący grupy Maxime Toubart i Jean-Marie Barillere.

Z kolei Moët Hennessy, należący do koncernu wyrobów luksusowych LVMH, producent takich szampanów, jak Veuve Clicquot i Dom Perignon, po chwilowym wahaniu ogłosił już, że zacznie dodawać oznaczenie „wino musujące” na odwrocie butelek przeznaczonych dla Rosji w celu przestrzegania prawa.

Zdaniem KE, rosyjskie ustawodawstwo dotyczące napojów spirytusowych i wina będzie miało znaczny wpływ na eksport wina i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wyrazić swój sprzeciw i zaniepokojenie.

Fot. Twitter/ X Soviet


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)