Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne

Obrazek

Według opublikowanych wczoraj, po zakończeniu ciszy wyborczej sondażowych, wyników wyborów parlamentarnych wygrało je Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, czyli polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry, uzyskując 37,7% głosów.

Bartłomiej Czekała26 października 2015, 08:51

Taki wynik daje partii Jarosława Kaczyńskiego 232 mandaty w nowym Sejmie i samodzielne rządy. Dotychczasowa partia rządząca, czyli Platforma Obywatelska, uzyskała 23,6% głosów, co daje 137 mandatów poselskich. Jej dotychczasowy koalicjant – Polskie Stronnictwo Ludowe – uzyskało 5,2%  poparcia i balansuje na granicy progu wyborczego. Wyniki sondażowe, które podał IPSOS, mogą się różnić od ostatecznych wyników o ok. 2 punkty procentowe. Ludowcy nie mogą więc być jeszcze pewni miejsca w parlamencie.

Trzeci wynik w tych wyborach według IPSOS uzyskało ugrupowanie Pawła Kukiza, które zdobyło 8,7% głosów, co daje mu 42 poselskie mandaty. Do Sejmu z 7,7% poparcia weszła jeszcze .Nowoczesna Ryszarda Petru, która może zająć 30 miejsc w Sejmie.

Największym przegranym tych wyborów okazała się Zjednoczona Lewica, która jako komitet koalicyjny musiała uzyskać co najmniej 8% głosów. To się jednak nie udało, bowiem sondaż IPSOS daje temu ugrupowaniu 7,5% poparcia, a zatem lewica jest póki co poza parlamentem. Tylko 0,1% brakuje partii KORWiN we wspomnianym sondażu by wejść do Sejmu. Janusz Korwin-Mikke i jego kandydaci na posłów czekają więc na ostateczne wyniki wyborów, które ogłosi jutro Państwowa Komisja Wyborcza. Biorąc pod uwagę błąd statystyczny w badaniu IPSOS KORWiN ma jeszcze szansę na poselskie mandaty.

Natomiast do Sejmu raczej nie wejdzie partia Razem, która uzyskała 3,9% procent głosów. To zbyt mało by mieć swoich posłów, ale wystarczy by uzyskać dotację dla partii z budżetu państwa. Pozostałe komitety startujące w wyborach uzyskały łącznie mniej niż 1% poparcia.

Według sondażu IPSOS frekwencja w tych wyborach parlamentarnych wyniosła ok. 51%.  bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)