Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prawo: Kto płaci za wypadek przy pracy?

Obrazek

W rolnictwie o wypadek nietrudno. Czy rolnik pokrywa koszty leczenia swojego pracownika?

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników, pytając: „Jestem pracownikiem w gospodarstwie rolnym. Podczas pracy na polu potrącił mnie ciągnik, przez co złamałem nogę i zostałem mocno poturbowany. Czy należy mi się odszkodowanie”?

dr Piotr Łuczak7 lutego 2017, 11:12

– Poszkodowany pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pojazdu, który go potrącił – informuje Joanna Kostyszyn z Centrum Odszkodowań DRB.

Aby uzyskać świadczenie odszkodowawcze, należy udowodnić winę sprawcy lub jego zaniedbanie. W tym celu po wypadku powinna zostać sporządzona stosowna notatka opisująca całe zdarzenie, która zostanie podpisana zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę. Jeśli na miejscu byli świadkowie ważne jest, aby pozostawili oni swoje dane kontaktowe.

Zbierać faktury

Niezbędna będzie również dokumentacja medyczna przedstawiająca proces leczenia po wypadku. Poszkodowany powinien zachować wszelkie rachunki, które udokumentują poniesione przez niego dodatkowe koszty, takie jak np. zakup leków, rehabilitacja czy dojazd do placówek medycznych. W takim przypadku osobie, która uległa wypadkowi należy się wypłata zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, poniesione koszty leczenia, jak również za straty wynikające z niemożliwości wykonywania dalszej pracy.

Warto zapamiętać, że prawo do wypłaty odszkodowania za brak możliwości wykonywania dalszej pracy należy się nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również tym zatrudnionym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.  
opr. pł

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)