Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Premia zalesieniowa i pielęgnacyjna – złóż wniosek!

Obrazek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła 15 marca br. dwa nabory wniosków dla rolników, którzy posadzili las w ostatnim czasie. Sprawdź warunki i złóż wniosek! 
Dorota Kolasińska23 marca 2021, 14:13
W ramach poddziałania Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanego z PROW 2014-2020 ARiMR przyzna dofinansowania osobom, które posadziły las. Mogą się ubiegać o premię zalesieniową lub pielęgnacyjną. Wnioski można złożyć przez eWniosekPlus. 

Premia pielęgnacyjna – jakie warunki? 


ARiMR informuje, że premia pielęgnacyjna to zryczałtowana płatność, która jest przyznawana corocznie przez 5 lat – licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów, na których dokonano zalesienia. Jej wysokość waha się od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha i zależy m. in. od ukształtowania terenu, jego podatności na erozję czy zastosowanej formy ochrony upraw przed zwierzyną. Jeśli na zalesionym terenie zastosowano repelenty (środki odstraszające), można dodatkowo otrzymać kwotę 424 zł/ha.

Premia zalesieniowa – jakie warunki?


Agencja podaje z kolei, że premia zalesieniowa przyznawana jest corocznie przez 12 lat – licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów, na których posadzono las, a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

Komu przysługuje premia pielęgnacyjna i zalesieniowa? 


Wnioski mogą składać rolnicy, którzy w latach 2015-2020 złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie; otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy, wykonali zalesienie, złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

– Wnioski należy złożyć do 15 maja, ale ponieważ ten dzień wypada w sobotę, będzie to można zrobić (bez żadnych sankcji finansowych) jeszcze do 17 maja. ARiMR będzie przyjmowała takie wnioski w ciągu 25 dni po upływie tego terminu, czyli do 11 czerwca 2021 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia przyznana premia będzie pomniejszona o 1 proc. – informuje ARiMR. 

Źródło: ARiMR
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)