Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Premier Kopacz rozmawiała z rolniczą Solidarnością

Obrazek

Wczoraj doszło do drugiego spotkania rolniczych związkowców w premier Ewą Kopacz w sprawie realizacji postulatów zgłaszanych przez członków "Solidarności" RI od początku protestu w "zielonym miasteczku" w Warszawie.

Bartłomiej Czekała23 czerwca 2015, 10:38

Podczas spotkania, ku niezadowoleniu rolniczych związkowców, dyskutowano tylko o propozycjach zapisów w projekcie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nad którym pracują obecnie posłowie. Rolnicza Solidarność od początku protestu w Warszawie postulowała o takie zapisy w tej ustawie, które będą chroniły polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem przez obcy kapitał.

W komunikacie wystosowanym po spotkaniu związkowcy poinformowali, że premier Ewa Kopacz zgodziła się na następujące propozycje:

  • wykreślenie zapisów umożliwiających ponowne wyłączenia dzierżawcom 30% gruntów (art. 23 projektu ustawy), co umożliwiało, także spółkom prawa handlowego z kapitałem zagranicznym zakup do 500 ha ziemi,
  • przywrócenie dzierżawy jako równorzędnej ze sprzedażą formy gospodarowania nieruchomościami rolnymi (art. 19 projektu ustawy),
  • wykreślenie zapisu dającego bezumownym użytkownikom "preferencyjne" warunki nabywania nieruchomości rolnych (art. 22 ust. 3 projektu ustawy),


Dzisiaj odbędzie się w Sejmie wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji ds. Unii Europejskiej. Podczas niego posłowie zdecydują, czy przyjmą uwagi NSZZ "Solidarność" RI, na które zgodziła się premier Kopacz. Według związkowców, mają one zostać przedstawione na posiedzeniu wspólnym komisji jako stanowisko rządu.  

oprac. bcz

Źródło: Solidarność RIPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)