Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Prezesie, wysłuchaj rolników!

Obrazek

Producenci futer i wołowiny na wspólnej konferencji w Sejmie poinformowali o złożeniu petycji dotyczącej wstrzymania prac nad ustawą o ochronie zwierząt. Hodowcy prosili Jarosława Kaczyńskiego o spotkanie i wysłuchanie tym razem racji rolników. 

8 grudnia 2017, 16:03
O trwającej przed Sejmem demonstracji rolników poinformował wszystkich posłów podczas obrad plenarnych Jarosław Sachajko z Kukiz’15, który poprosił o przerwę, aby posłowie mogli wyjść do prostujących hodowców. 
– Ci Polacy drżą o to, że wysoka Izba uchwali wkrótce uchwałę, która zlikwiduje ich firmy i miejsca pracy. Przyjechali hodowcy drobiu, bydła oraz zwierząt futerkowych. Przyjechali  także przetwórcy mięsa drobiowego i wołowego. Przyjechali pracownicy, którzy za chwilę stracą miejsca pracy i będą musieli wyjechać za granicę – zaapelował do posłów J. Sachajko. 


Marszałek Sejmu zgodził się na przerwę, co nie spodobało się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który żywo gestykulował w kierunku marszałka Kuchcińskiego, a następnie poszedł do jego gabinetu. 

Hodowcy na wspólnej konferencji 

Z kolei po południu w Sejmie pojawili się przedstawiciele wszystkich organizacji  biorących udział w proteście. 
– Stanowczo protestujemy przeciwko ustawie, która uderza w rolników i pracowników. Uderza także w inne branże, które są z nami. Dużo złego mówi się ostatnio o branży. W większości to kłamstwa. Dlatego składamy petycję do marszałka sejmu – poinformował Szczepan Wójcik z Fundacji Wsparcia Rolnika „Polska Ziemia”. 
– Jesteśmy wizytówką polskiego rolnictwa. Wielkim eksporterem mięsa. Mam nadzieję, że te informacje dotrą do marszałka i wszystkich posłów – mówił Wiesław Różański z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego – UPEMI. 


Uczestnicy konferencji prasowej pytali, czy posłowie głosujący za zakazem uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych będą mogli potem mieć odwagę spojrzeć w oczy zwolnionym pracownikom i rolnikom pozbawionym znacznej części dochodu. 
– Rząd włożył wiele wysiłku, aby nam pomóc. Otworzył 40 zagranicznych rynków zbytu. A teraz grupa posłów chce cały ten wysiłek zniweczyć i zaszkodzić wielu tysiącom rolników. W miejsce dyskusji jesteśmy otwarci na rozmowę o dobrostanie zwierząt - zauważył Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. 
Hodowcy zwrócili także uwagę, że proponowane okresy przejściowe w wejściu zakazów niczego nie rozwiążą.
–  Z dnia na dzień dowiadujemy się, że jesteśmy niemoralni i że mamy się zamknąć. A co z kredytami? Nie da się przebranżowić w 4 -5 lat. To niemożliwe. Proszę prezesa Kaczyńskiego o spotkanie. Spotkał się już z Otwartymi Klatkami, teraz czas na wysłuchanie racji hodowców – podsumował Daniel Chmielewski z Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych

Gdzie jest ustawa?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która zawiera zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego, trafiła do Sejmu w listopadzie. Podpisało się pod nią ponad 50 posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym Jarosław Kaczyński, który potem wystąpił w filmiku obrońców zwierząt, gdzie przekonywał: 
– To jest przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia serca, serca dla zwierząt i litości dla zwierząt. 
Formalnie ustawie wciąż nie nadano oficjalnego biegu, ponieważ jest obecnie w trakcie analiz sejmowych legislatorów i prawników. Nieoficjalnie jednak sprawozdawca, poseł Krzysztof Czabański mówi, że prace legislacyjne rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego. Dopiero wtedy oficjalnie na jej temat wypowie się ministerstwo rolnictwa. 
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)