Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Problemy z szacowaniem strat są niezależne od rolników

Obrazek

W ocenie strat powstałych w następstwie suszy występują ograniczenia i opóźnienia,  które są niezależne od rolników. System szacowania szkód suszowych jest ograniczony głównie do zbóż i rzepaku na glebach najniższych klas: piątej i szóstej, bez uwzględnienia strat w roślinach paszowych, takich jak na przykład kukurydza i buraki cukrowe.

Bartłomiej Czekała1 września 2015, 15:09

Taki zarzut formułują członkowie zespołu doradczego do spraw rolnictwa wojewody kujawsko-pomorskiego.
- Powołanie przez ministerstwo rolnictwa Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), jako arbitra w ocenie szkód suszowych, opóźniło powoływanie komisji badających te szkody. Ocena była dokonywana według jakiś uśrednień, i teraz mamy tego efekty. Tylko piąta i szósta klasa będzie brana pod uwagę – mówi Paweł Barczak, rolnik z Wybranowa.
Jego zdaniem trzeba udzielić pomocy rolnikom na odtworzenie produkcji roślinnej w roku następnym, bo nie będzie z czego żyć. Tak samo jest z pomocą dla hodowców zwierząt. – Mało które gospodarstwo skorzysta na pomocy - jak mówi Jan Kornacki z komisji badającej straty
– Kto ma większą obsadę zwierząt paradoksalnie, kto ma większą obsadę zwierząt, to się nie łapie w ogóle. Trudno wytłumaczyć rolnikowi, który nie ma czym karmić tych zwierząt, że nie może skorzystać z żadnej pomocy - mówi Ewa Zimorska z Urzędu Gminy Kęsowo.
 – Susza jest w całym kraju, a według metodologii przyjętej przez ministerstwo rolnictwa, wygląda na to, że dla części roślin w Polsce, nadal suszy nie ma. Potrzebna jest pomoc, ale również zmiana przepisów prawa, które uniemożliwiają niektóre formy pomocy. Na przykład, gmina, która może umorzyć ratę podatku rolnego, jest karana bo traci, nie tylko dochód z tego podatku, ale również traci subwencję wyrównawczą – mówi poseł Jan Krzysztof Ardanowski.
Są już ministerialne zapowiedzi poszerzenia listy roślin, uwzględnianych przy ocenie strat. Zespół doradczy wojewody kujawsko-pomorskiego, obradował w Wieszczycach koło Tucholi gdzie oglądano między innymi skutki suszy na polach, w tym i doświadczalnych polskich upraw kukurydzy.    ak, fko

Więcej czytaj na gospodarka.polskieradio.plPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)