Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Produkcja i dystrybucja leków weterynaryjnych - branża apeluje o zabezpieczenie dostaw gazu

Obrazek

Branża weterynaryjna zaapelowała do Minister Klimatu i Środowiska o włączenie firm produkujących i dostarczających leki dla zwierząt na listę podmiotów, które w przypadku przykręcenia kurka z gazem, będą miały zabezpieczone dostawy tego surowca.

Dominika Mulak1 sierpnia 2022, 15:16

Branża weterynaryjna jako „odbiorcy chronieni”

Branża weterynaryjna zaapelowała do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy o włączenie firm produkujących i dostarczających leki przeznaczone dla zwierząt, na listę podmiotów świadczących „podstawowe usługi społeczne”. Oznacza to, że w przypadku przykręcenia kurka z gazem, będą mieć zabezpieczone dostawy tego surowca. 

Rola leków weterynaryjnych jest kluczowa w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi. Jednak co ważne, gaz naturalny stanowi jeden ze składników wykorzystywany przy produkcji leków, dlatego tak istotne jest zapewnienie jego dostaw do przemysłu.

- W pełni doceniamy przyjęcie nadzwyczajnych sankcji przez Unię Europejską oraz Polskę i kraje członkowskie, aby próbować powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainę i rozumiemy, że mogą one mieć konsekwencje także w zakresie dostaw energii. Jesteśmy jednak bardzo zaniepokojeni, scenariuszem, w którym wszelkie niedobory gazu będą miały głęboki wpływ na produkcję leków weterynaryjnych, a tym samym negatywnie wpłyną bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowotne mieszkańców Polski - zaapelował Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET (Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych).

Jak podkreślił, ograniczenie produkcji i dystrybucji leków zmniejszy możliwość ochrony przed chorobami, które są wspólne dla zwierząt i ludzi

- Dla nas naturalny gaz ma nie tylko znaczenie jako źródło energii, ale stanowi także kluczowy surowiec niezbędny do syntezy chemicznej szeregu podstawowych leków weterynaryjnych - dodał Radosław Knap.

Te leki już nie dla weterynarzy

Warto dodać, że Komisja Europejska przyjęła ostateczną treść wykazu antybiotyków i innych leków zarezerwowanych dla ludzi, po to, aby ograniczyć zjawisko antybiotykoodporności, które powoduje ograniczenie skuteczności działania leków. W skutek nowej regulacji, która wejdzie w życie z dniem 9 lutego 2023 roku, część leków weterynaryjnych przestanie być dostępna dla lekarzy weterynarii.


Oprac. na podstawie informacji prasowej POLPROWET

Fot. Envanto Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy