Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

"Program dla szkół", czyli owoce, warzywa, soki, mleko i przetwory mleczne dla naszych pociech

Obrazek

Do wzięcia udziału w „Programie dla szkół” w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza zainteresowane szkoły podstawowe oraz dostawców. Poznaj szczegóły i sprawdź, jakie produkty żywnościowe otrzymają dzieci z zainteresowanych placówek.

Karol Pomeranek1 września 2022, 20:36
Jak objaśnia KOWR, szkoła podstawowa, która będzie chciała uczestniczyć w programie może skorzystać z usług zatwierdzonego dostawcy poprzez zawarcie umowy na dostawy owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych.

Na czym polega „Program dla szkół”?

Programu dla szkół” zastąpił realizowane w roku szkolnym 2017/2018 programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Jego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.

Dzieciom uczestniczącym w „Programie dla szkół” (uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych) w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu: świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia) oraz mleko i produkty mleczne.
Owoce, warzywa i soki:
 • jabłka (1 szt., min. 150 g)
 • gruszki (1 szt. min. 150 g)
 • śliwki (opakowanie jednostkowe min. 150 g)
 • truskawki (opakowanie min. 100 g)
 • marchew (opakowanie min. 90 g)
 • rzodkiewka (opakowanie min. 90 g)
 • papryka słodka (opakowanie min. 90 g)
 • pomidory (opakowanie min. 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm)
 • kalarepa (opakowanie min. 90 g)
 • soki owocowe (opakowanie min. 0,2 l)
Mleko i przetwory mleczne:
 • mleko białe (opakowanie min. 0,25 l)
 • jogurt naturalny (opakowanie min. 150 g)
 • kefir naturalny (opakowanie min. 150 g)
 • serek twarogowy (opakowanie min. 150 g)

Jakie obowiązki ma placówka oświatowa w „Programie dla szkół”

Placówka oświatowa biorąca udział w „Programie dla szkół” zobowiązana jest m.in. do odbierania owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych od zatwierdzonych dostawców, bezpłatnego udostępniania ich uprawnionym beneficjentom/dzieciom. 

– Jak również do każdorazowego sprawdzenia ilości i jakości dostarczonych produktów. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne nie spełniają wymagań jakościowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia, nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia takich produktów, nie potwierdzać odbioru na dokumentach towarzyszących dostawie i zgłosić taką sytuację do dostawcy i właściwego dyrektora oddziału terenowego KOWR – czytamy.
Szczegółowe informacje o "Programie dla szkół" w roku szkolnym 2022/2023 – TUTAJ

źródło: KOWR
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)