Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Projekt „Otwarte fermy”

20.04.2017

Drukuj

Projekt „Otwarte fermy”

Artykuł dostępny

Program „Otwarte Fermy”, w ramach którego hodowcy udostępnią swoje fermy zwiedzającym będzie realizowany na terenie województw:

r e k l a m a  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • lubelskiego,
  • małopolskiego,
  • zachodniopomorskiego.
Fermy znajdujące się na terenie tych województw stanowią ponad 80% istniejących w Polsce.

– Polska jest drugim największym na świecie producentem skór na futra, co świadczy o ich wysokiej jakości. Ta z kolei bierze się z wysokich standardów polskich hodowli. Celem naszej inicjatywy jest zaprezentowanie sposobu, w jaki funkcjonują fermy w Polsce. Uważamy, że najbardziej transparentnym sposobem pokazania naszych najlepszych praktyk jest zaproszenie wszystkich chętnych na nasze fermy – powiedział Kamil Chojnicki, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Globalny sukces

– Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt przez wiele lat Polska była wyróżniana na całym świecie za swoje sukcesy w hodowli koni arabskich. Nie mniejsze sukcesy odnosimy na polu hodowli zwierząt futerkowych. Polska odpowiada za 14% światowej produkcji skór futerkowych. Dlatego też uważam, że program „Otwarte Fermy” pomoże  w budowaniu jeszcze lepszego wizerunku polskiej branży hodowców zwierząt futerkowych w kraju i zagranicą – dodaje dr hab. Andrzej Jakubczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wszyscy chętni, którzy chcą odwiedzić fermy 22 kwietnia mogą zapisać się na zwiedzanie na stronie Branży Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Przyjaciele zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt proponuje w niej zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ale także:

  • zaostrzenie kar za znęcanie się za zwierzętami,
  • zakaz trzymania psów na łańcuchach,
  • zakaz uboju rytualnego,
  • obowiązkowy monitoring kamer w rzeźniach,
  • zakaz cyrków.
W ustawie dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych przewiduje się długie vacatio legis tak, aby przedsiębiorcy mogli się przebranżowić. Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej przewodniczący Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przywołuje przykład Holandii, gdzie zakaz został uchwalony, ale ma wejść w życie po 12 latach.   

Hodowcy bronią się

Hodowla zwierząt futerkowych ma w Polsce ponad 100-letnią historię. Większość właścicieli ferm jest zrzeszona w związkach branżowych, które czuwają nad przestrzeganiem zasad dobrej praktyki hodowlanej i zapewnieniem dobrostanu zwierząt. Organizacje branżowe oraz ich członkowie wielokrotnie apelowali o walkę z pseudohodowcami, którzy naruszają obowiązujące zasady i regulacje i stoją na stanowisku, że każdy taki przypadek powinien być natychmiast i bezwzględnie karany.  wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii