Projekt „Otwarte fermy”

Projekt „Otwarte fermy”

Już w najbliższą sobotę 22 kwietnia w ramach programu „Otwarte Fermy” hodowcy zwierząt futerkowych otworzą dla wszystkich chętnych swoje fermy. Tego dnia zwiedzający będą mogli zobaczyć jak funkcjonują hodowle zlokalizowane w pięciu województwach w Polsce.

r e k l a m a

Program „Otwarte Fermy”, w ramach którego hodowcy udostępnią swoje fermy zwiedzającym będzie realizowany na terenie województw:

  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • lubelskiego,
  • małopolskiego,
  • zachodniopomorskiego.

Fermy znajdujące się na terenie tych województw stanowią ponad 80% istniejących w Polsce.

– Polska jest drugim największym na świecie producentem skór na futra, co świadczy o ich wysokiej jakości. Ta z kolei bierze się z wysokich standardów polskich hodowli. Celem naszej inicjatywy jest zaprezentowanie sposobu, w jaki funkcjonują fermy w Polsce. Uważamy, że najbardziej transparentnym sposobem pokazania naszych najlepszych praktyk jest zaproszenie wszystkich chętnych na nasze fermy – powiedział Kamil Chojnicki, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Globalny sukces

– Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt przez wiele lat Polska była wyróżniana na całym świecie za swoje sukcesy w hodowli koni arabskich. Nie mniejsze sukcesy odnosimy na polu hodowli zwierząt futerkowych. Polska odpowiada za 14% światowej produkcji skór futerkowych. Dlatego też uważam, że program „Otwarte Fermy” pomoże  w budowaniu jeszcze lepszego wizerunku polskiej branży hodowców zwierząt futerkowych w kraju i zagranicą – dodaje dr hab. Andrzej Jakubczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wszyscy chętni, którzy chcą odwiedzić fermy 22 kwietnia mogą zapisać się na zwiedzanie na stronie Branży Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Przyjaciele zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt proponuje w niej zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ale także:

  • zaostrzenie kar za znęcanie się za zwierzętami,
  • zakaz trzymania psów na łańcuchach,
  • zakaz uboju rytualnego,
  • obowiązkowy monitoring kamer w rzeźniach,
  • zakaz cyrków.

W ustawie dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych przewiduje się długie vacatio legis tak, aby przedsiębiorcy mogli się przebranżowić. Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej przewodniczący Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt przywołuje przykład Holandii, gdzie zakaz został uchwalony, ale ma wejść w życie po 12 latach.   

Hodowcy bronią się

Hodowla zwierząt futerkowych ma w Polsce ponad 100-letnią historię. Większość właścicieli ferm jest zrzeszona w związkach branżowych, które czuwają nad przestrzeganiem zasad dobrej praktyki hodowlanej i zapewnieniem dobrostanu zwierząt. Organizacje branżowe oraz ich członkowie wielokrotnie apelowali o walkę z pseudohodowcami, którzy naruszają obowiązujące zasady i regulacje i stoją na stanowisku, że każdy taki przypadek powinien być natychmiast i bezwzględnie karany.  wk

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii