Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Projekt ustawy dla strażaków z OSP – korzystne przywileje

Obrazek
29 kwietnia br. szef MSWiA Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA oraz nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przedstawili szczegółowo projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Pojawiły się w nim udogodnienia i przywileje dla strażaków i druhen z OSP. 
Dorota Kolasińska8 maja 2021, 16:06
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wielką rolę odgrywają strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. Najczęściej to oni jako pierwsi docierają tam gdzie są potrzebni. Codziennie poświęcają się ludzkiej tragedii, ratują ludzkie życie i ich majątek. Należy im się szacunek i lepsze warunki. MSWiA przygotowało projekt ustawy, dzięki któremu strażacy otrzymają lepsze przywileje. 

– Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień są gotowi walczyć z zagrożeniami i dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów - powiedział minister Mariusz Kamiński. Z kolei Waldemar Pawlak prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej skomentował dla portalu OSP.pl, że przyjęcie rozwiązań, m.in. przyjęcie tych dodatków do emerytur jest pozytywne i pożyteczne. Parę miesięcy temu Senat RP przyjął też projekt ustawy dotyczący dodatków do emerytur dla strażaków-ochotników. 

– Tutaj pewną niedoskonałością propozycji rządowej jest stosunkowo skromny poziom i z naszej strony będziemy postulować, żeby to nie była 1/14 tylko może 1/5 czy 1/6 płacy minimalnej, to byśmy wtedy uzyskali kwotę około 400-500 złotych, czyli na takim poziomie, jak jest zaproponowane w projekcie obywatelskim, gdzie mówi się o 20 złotych dodatku miesięcznie za każdy rok służby i udziału w działaniach ratowniczych. Tam jest mowa o minimalnym stażu 10 lat, a w projekcie rządowym to 25 lat. Będziemy postulować, aby podwyższyć ten dodatek do poziomu z projektu obywatelskiego i ewentualnie wprowadzić niższy próg wejścia, żeby w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, ten minimalny okres udziału w akcjach brany pod uwagę był np. 15 lat. Te elementy będziemy podnosili – komentował dla redakcji OSP.pl Waldemar Pawlak.     

Głównymi założeniami w projekcie ustawy jest dodatek emerytalny dla strażaków OSP, kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach, zwolnień z pracy, odszkodowań. Z kolei w komendach wojewódzkich ma być jeden zastępca odpowiedzialny w szczególności za sprawy OSP. Jednostki OSP będą mogły organizować duże imprezy, a dochód może być przeznaczony na działalność statutową jednostki. 
Strażacy otrzymają legitymacje służbowe m.in. pozwalające na funkcjonowanie w ramach systemu zniżek w zewnętrznych firmach np. zniżki komunikacyjne w PKP. Strażacy z OSP otrzymają odznaczenia – odznaczenie św. Floriana oraz Krzyż św. Floriana. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło prace nad projektem, teraz odbędą się konsultacje społeczne, które pozwolą na wprowadzenie poprawek, później projekt trafi do Sejmu RP. 

Oprac. dkol na podst. MSWiA/OSP.pl
Fot. WSWiA


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)