Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dlaczego rolnicy protestują? Łukasz Komorowski i Marek Boruc o trudnej sytuacji rolników

W Marysinie k. Kałuszyna zgromadziło się około 100 ciągników, którymi rolnicy przyjechali zaprotestować przeciwko "Piątce dla zwierząt". Podczas zbiórki rozmawialiśmy z Łukaszem Komorowskim i Markiem Borucem.

Dorota Kolasińska8 października 2020, 09:21
O 10 30 kolumna ciągników ruszyła z Marysina (koło Kałuszyna, woj. mazowieckie), gdzie od 9 30 gromadzili się rolnicy maszynami uzbrojonymi w liczne czerwono-białe flagi. Przedstawiciele szacują, że w proteście wzięło udział około 100 ciągników, a na trasie dojeżdżali do nich kolejni rolnicy. Głównym organizatorem protestu na drodze z Kałuszyna do Siedlec był Łukasz Komorowski, przewodniczący Solidarności z powiatu węgrowskiego.

Udało się zamienić z nim kilka słów, na temat problemów, jakie pojawią się w gospodarstwach rolników, po wejściu w życie przepisów nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Do rozmowy dołączył się także Marek Boruc, przewodniczący Rady Solidarności Wojewódzkiej, województwa mazowieckiego

Na proteście zjawili się przede wszystkim producenci żywca wołowego i mleka, ale również trzody chlewnej i królików. Rolnicy nie godzą się na zapisy ustawy, nie tylko niepokoi ich wprowadzenie ograniczenia uboju rytualnego i spadek cen żywca wołowego i cieląt, ale także wymagania dotyczące zwierząt towarzyszących i kompetencje, jakie otrzymają organizacje prozwierzęce. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)