Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Protest sadowników z Powiśla

Obrazek

Kilkuset sadowników blokuje drogę krajową nr 74 (Kielce-Kraśnik) w miejscowości Annopol nad Wisłą.

4 listopada 2014, 14:09

Policja szacuje liczbę demonstrantów na około 300. Sadownicy przechodzą przez przejście dla pieszych, wygłaszają postulaty, by po kilkunastu minutach opuścić przejście i przepuścić sznur samochodów.

Protestujący domagają się wycofania z naszego rynku około miliona ton jabłek i wypłaty sadownikom rekompensat za olbrzymie straty. Przypomnijmy, że rekompensaty te w krajach UE wynoszą 100%, tymczasem w Polsce połowę tego, bo nasz sadownictwo jeszcze nie do końca jest zorganizowane w grupy producenckie.

− Dostarczone przez urzędników resortu rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego wnioski do wypełnienia okazały się niekompletne, urzędnicy na szczeblu sekretarza stanu i podsekretarza są nieudolni. Panuje chaos i brak informacji w dokumentach – deklaruje Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników.

Ceny skupu jabłek eksportowych spadły do 40 gr/kg, zaś koszt ich produkcji wyniósł w tym roku 90 gr. Protestujący sadownicy szacują, że z powodu bałaganu z rynku wycofane będzie zaledwie kilkanaście procent nadwyżki.

Poprzez tzw. degradację, a więc pozostawienie niezerwanych owoców w sadach państwo ma wypłacić ryczałtem za 30 t/ha (najlepsi sadownicy zbierają ponad 60 i w więcej t/ha) po 24 gr/kg. Odstawiając do banków żywności rolnik ma szansę uzyskać 48 gr/kg.

− Nikt z nas nie wie jednak kiedy państwo wypłaci nam te pieniądze, może nawet dopiero w czerwcu, a na nas wiszą kredyty inwestycyjne i nakłady na przyszły sezon – mówi Solis.

Dodaje, że władze robią wszystko, żeby zniechęcić ich odzyskania rekompensat od państwa, a opinię publiczną wprowadzić w błąd, że wszystkiemu winna jest Unia Europejska.  as

FOT. ZSRP1 z 2
Protest sadowników z Powiśla.

Protest sadowników z Powiśla.

2 z 2
Protest sadowników z Powiśla.

Protest sadowników z Powiśla.

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)