Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przedsiębiorcy i pracownicy Wód Polskich zatrzymani przez CBA: znamy zarzuty!

Obrazek

Wydział Komunikacji Społecznej CBA informuje, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w sprawie prowadzonego śledztwa w sprawie zakłócania przetargów publicznych. Postępowanie ujawniło szereg nieprawidłowości.

Dorota Kolasińska21 października 2021, 23:12

Jak podaje Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie śledztwo dotyczące podejrzenia zakłócania przetargów publicznych prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

­- W toku prowadzonych czynności ujawniono szereg nieprawidłowości związanych między innymi z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie gospodarczym – podaje CBA.

Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 6 osób, jednak CBA podaje, że wcale nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Wśród zatrzymanych z województwa mazowieckiego i łódzkiego są przedsiębiorców i pracowników specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych, a dodatkowo dwóch pracowników PGW Wody Polskie.

- Funkcjonariusze CBA przeszukali także kilkanaście lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie oraz w Oddziale w Radomiu, siedziby firm biorących udział w przestępczym procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na ponad 1 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że prawdopodobnie doszło również do korupcji, w związku z wejściem w zmowę przetargową, aby wziąć udział w zamówieniu publicznym na kwotę kilkuset tysięcy złotych, realizowanych w PGW Wody Polskie oraz podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, tzw. „pranie brudnych pieniędzy”.

NIK o Wodach Polskich

Przypomnijmy, że już ubiegłym roku ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania Wód Polskich, który wykazał szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej instytucji.

- Bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu. Tak według Najwyższej Izby Kontroli przebiegał proces tworzenia i organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, co miało niekorzystny wpływ na ponad dwuletnie funkcjonowanie tej instytucji. Warunków do tego by mogła ona w pełni i właściwie wypełnić swoje zadania nie zapewnili ani Pełnomocnik do spraw organizacji Wód Polskich, ani ich Prezes, ani władze samorządowe. NIK ma także zastrzeżenia do nadzoru Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej – czytamy w raporcie z ubiegłego roku.

oprac. dkol na podst. nik.gov.pl/cba.gov.pl/

fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)