Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przez rosnące koszty produkcji, pogłębiają się problemy finansowe rolników

Obrazek

Z rynku napływają niepokojące dane. Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że statystyczny rolnik jest obecnie zadłużony na kwotę blisko 68,5 tys. złotych. 

Dominika Mulak28 października 2021, 16:01
Co prawda, na koniec września br. do Krajowego Rejestru Długów wpisanych było 4472 dłużników z branży rolniczej, a więc o 1,3% mniej rok do roku, to jednak wzrosło łączne zadłużenie tej grupy. Obecnie wynosi ono 306,1 mln złotych.

– Część zadłużonych rolników spłaciła dług i zniknęła z rejestru, ale problemy finansowe pozostałych pogłębiły się. Z informacji, jakich dostarczają przedstawiciele branży rolno-spożywczej wynika, że największym problemem tego sektora jest wzrost kosztów produkcji, a także wydatków ogółem, takich jak rosnące ceny energii, paliw czy opakowań. W najbliższym czasie problem będzie się nasilał głównie z uwagi na wzrost cen gazu, który jest jednym z najważniejszych surowców potrzebnych chociażby do produkcji nawozów sztucznych – komentuje Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska, kierownik Biura Prasowego i Analiz Rynkowych z KRD. 

- W tym roku ceny nawozów wzrosły o 200%, chemii rolniczej (np. środki grzybobójcze) – o 40%, a skupu – o 20%. Do tego dochodzi coraz droższe paliwo, którego średniej wielkości gospodarstwo zużywa w produkcji ok. 15 tysięcy litrów rocznie - podkreśla Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. Zwrócił on uwagę, że pomimo otwarcia gospodarki po pandemii sytuacja rolników nie poprawiła się. Wręcz przeciwnie, kondycja całego sektora stopniowo się pogarsza.

Co więcej, z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że średnie zadłużenie jednego rolnika wzrosło obecnie o blisko 3300 do kwoty 68 450 złotych.
 

Wydłuża się też okres przeterminowania wierzytelności


Wydłużył się także okres przeterminowania wierzytelności. Jak podaje MondayNews, statystyczny rolnik zalega obecnie ze spłatą zobowiązań 876 dni. To prawie 4 miesiące dłużej niż we wrześniu ubiegłego roku.

- Wydłużenie okresu przeterminowania zobowiązań nie jest dobrym sygnałem dla wierzycieli - podkreśla mec. Parol. Zdaniem eksperta, jeśli rolnik skorzysta z instrumentów sformalizowanej restrukturyzacji, to ma szansę spłacić swoje długi. Z kolei wierzyciele mogą odzyskać część środków w wyższym zakresie niż w egzekucji.

Są też inne dane...


W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK na koniec sierpnia br. było 1574 dłużników związanych z rolnictwem. Dane te obejmują uprawy rolne, chów i hodowlę zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 1568. W ciągu dwunastu miesięcy łączna kwota ich zadłużenia zmniejszyła się z 507 mln zł do 500,3 mln zł. W przypadku średniego długu widzimy spadek z 323,4 tys. zł do 317,9 tys. zł.

Niestety niepokojące informacje napływające z rynku nie napawają optymizmem. Wszystko bowiem wskazuje na to, że koszty prowadzenia działalności rolniczej nadal będą rosły.

- Zadłużenie rolników będzie rosło. Jest to spowodowane wysoką inflacją, a tym samym znaczącym wzrostem kosztów produkcji, który nie jest rekompensowany wzrostem cen skupu płodów rolnych - prognozuje mec. Parol.

Źródło: MondayNews


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)