Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

PSL chce walczyć o wcześniejsze emerytury rolnicze

Obrazek

Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym wcześniejsze emerytury rolnicze. To skutek ostatniej decyzji Sejmu, który uchwalił nowelizację ustawy wydłużającą wiek emerytalny mieszkańców wsi o 5 lat.

18 listopada 2016, 11:18

Sejm w tym tygodniu zajął się prezydencką ustawą, która od 1 października 2017 r. obniżyła wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn.

Koniec przywilejów dla rolników

Ale w przypadku rolników oznaczało to wydłużenie wieku emerytalnego. Nowelizacja ustawy zakłada powrót do rozwiązań sprzed reformy emerytalnej z 2012 roku, która wydłużyła i zrównała do 67. roku życia wiek przechodzenia na emeryturę przez kobiety i mężczyzn. Jednak nowelizacja nie przewiduje wydłużenia okresu, w którym niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę.

– Prezydent Andrzej Duda w swojej ustawie opowiedział się za tym, żeby utrzymać to, co wywalczyło dla rolników PSL, zachował ich uprawnienia emerytalne. Rząd PiS-u ten zapis wykreślił. Co to znaczy? To znaczy, że nie szanujecie swojego prezydenta, lekceważycie jego inicjatywy. A może tylko nie wierzycie, że zrobił dobre obliczenia do ustawy? Otóż my też obliczyliśmy. Na waszej decyzji przeciętna rolnicza rodzina emerytów straci ok. 160 tys. zł. – mówił w Sejmie do posłów PiS Krystian Jarubas z klubu PSL.

Poprawki opozycji odrzucone

Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło również poprawki do ustawy, które zachowywały dotychczasowe uprawnienia emerytalne rolników, które jednak zostały odrzucone. – Politycy PiS nie wysłuchali apeli rolników i podnieśli im wiek emerytalny. Po raz kolejny pokazali, że nie mają szacunku dla polskiej wsi i pracy polskiego rolnika – grzmiał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz.

Projekt obywatelski

Dlatego teraz Ludowcy zapowiedzieli, że zaczną zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, który przywróci rolnikom wcześniejszą możliwość przechodzenia na emerytury.

– Głosu suwerena politycy Prawa i Sprawiedliwości nie będą mogli zlekceważyć – powiedział lider PSL.

Ludowcy już raz w tej kadencji złożyli obywatelski projekt ustawy pozwalający przejść na emeryturę po 40 latach pracy. Poparło go ponad 115 tys. osób. Prace nad nim trwają obecnie w Sejmie.   wk

Fot. SierszeńskaNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)