Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

PSL: ministerstwo ignoruje spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych

Wsparcie na produkcję ekologiczną będzie rosło, jednak nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać, jeśli ministerstwo nadal będzie ignorować spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych – powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie Stefan Krajewski, poseł PSL. Zaapelował do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, by zajął się tym problemem.

Kamila Szałaj5 marca 2021, 16:23
Poseł Stefan Krajewski przypomniał dziś, że 24 lutego Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego podzieliła fundusze na promocję żywności na terenie Unii Europejskiej i poza nią. Przeznaczyła na to 182,9 mln euro, z czego 86 mln euro na promowanie żywności ekologicznej.

- I pewnie cieszą się rolnicy w Unii Europejskiej, że rolnictwo ekologiczne będzie promowane. Będą kolejne programy, w których dofinansowanie do żywności będzie coraz większe. Natomiast znowu nie mają powodów do radości rolnicy z Polski. Bo raport NIK-u, który został przedstawiony w 2019 roku, pokazuje, że w ostatnich latach spadła ilość producentów żywności ekologicznej w Polsce o 1/5. A jednocześnie liczba przetwórni, które chcą przetwarzać taką żywność wzrosła do 950 i niestety, muszą to robić w oparciu o surowce kupione poza granicami Polski. To skandaliczna informacja, która pokazuje, że ministerstwo rolnictwa i powołane do tego instytucje nie spełniają swojej roli, bo nie promują produkcji żywności ekologicznej - powiedział Krajewski.

W imieniu PSL wezwał ministra rolnictwa Grzegorza Pudę do zajęcia się tym problemem. Wskazał, że wsparcie na produkcję ekologiczną będzie rosło, jednak nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać, jeśli ministerstwo nadal będzie ten problem ignorować. 

W 2019 roku w Polsce znajdowało się 15,3 tys. gospodarstw ekologicznych. To o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. 


Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)