Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

PSL złożyło wniosek o odwołanie ministra Pudy: jakie są zarzuty?

Obrazek

Stefan Krajewski, poseł PSL twierdzi, że Grzegorz Puda jest odpowiedzialny za upadek kilkunastu gospodarstw dziennie. Tydzień temu Ludowcy zapowiedzieli złożenie wotum nieufności wobec obecnego ministra rolnictwa. Dzisiaj wniosek trafił do biura Marszałka Sejmu.

Kamila Szałaj21 sierpnia 2021, 08:30
 – Przyszedł czas na to, by posłowie odwołali ministra, który szkodzi polskiemu rolnictwu i od początku jest przeciwko polskim rolnikom – zaznaczył Stefan Krajewski, poseł PSL i przedstawiciel wnioskodawcy. Według niego rolnicy z wielu branż są w trudnej sytuacji. Ponadto rząd nie dotrzymał obietnicy zwiększenia dopłat i nie zapewnił ochrony polskiej ziemi. Poseł zauważył też, że ASF i grypa ptaków wyniszczają polską hodowlę, a minister nie robi nic, by powstrzymać rozprzestrzenianie tych chorób. Nie rozmawia też z organizacjami branżowymi, urzędowymi lekarzami weterynarii ani z samymi rolnikami.

– Grzegorz Puda jest odpowiedzialny za to, że dziennie upada kilkanaście gospodarstw, ale nie reaguje na sytuację rolników. A oni nie wiedzą już, co mają robić. Jak przyjeżdżają protestować, nasyła się na nich policję. Kiedy wychodzą na drogi w swoich miejscach zamieszkania, też jest problem – powiedział Krajewski, nawiązując do słów premiera, który kilka dni temu powiedział, że nie ma zgody na blokowanie dróg przez rolników i że będzie prosił ministra spraw wewnętrznych o zdecydowaną reakcję w tej sprawie. 

Afera vipowska Grzegorza Pudy

Przedstawiciel Ludowców wspomniał też o aferze vipowskiej z Grzegorzem Pudą w roli głównej. Chodzi o ujawniony przez Gazetę Wyborczą fakt, że minister Puda chce zwolnić pracownika resortu z 20-letnim stażem za to, że nie załatwił dla niego obsługi VIP na lotnisku w Rzeszowie i zarezerwował nieodpowiedni hotel. Według gazety, minister nie był zadowolony z noclegu w Hilton-Doubletree w Luksemburgu, bo z powodu pandemii  restauracja była zamknięta, a posiłki podawano gościom do pokoju. W rezultacie, jak donosi dziennik, minister przeniósł się od dwukrotnie droższego 5-gwiazdkowego hotelu Sofitel Le Grand Ducal, gdzie obsłużono go według jego życzenia.

Ponadto posłowie wytknęli Grzegorzowi Pudzie, że ani razu nie stanął na mównicy sejmowej jako minister rolnictwa.
 
– To jedyny minister, który od momentu powołania w ogóle nie zabrał głosu w Sejmie. To pokazuje z jak kuriozalną sytuacją mamy do czynienia. Liczymy, że ta debata i wyjście ministra na mównicę będzie jego pierwszym wystąpieniem w Sejmie w interesie rolnictwa. Pierwszym i ostatnim, bo liczymy że zostanie odwołany – powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka.
 
Oprócz ww. problemów Grzegorz Puda dodatkowo nie pojawił się na spotkaniu w MRiRW, w którym uczestniczyli urzędowi lekarze weterynarii, którzy wielokrotnie podkreślali, że ich sytuacja zarówno finansowa i kadrowa jest dramatyczna, a to z kolei zagraża bezpieczeństwu żywności. Kamila Szałaj, fot. PSL


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)