Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pszenice ze wskazaniem „na późne siewy”

Obrazek

To już kolejny jesienny sezon, gdy pogoda ogranicza prace polowe. Wrześniowa susza w dużej części kraju nie pozwoliła na uprawę i optymalne doprawienie gleby oraz terminowy siew m.in. pszenic. Trzeba wówczas postawić na jej odmiany zalecane do późnych siewów.

Janusz Biernacki20 września 2016, 15:56

Gdy na polu jest zbyt sucho, należy wstrzymać uprawę gleby do pierwszych, średnich opadów deszczu, tj. ok. 7–10 mm. Twarda skorupa nie pozwala bowiem na pracę pługa, zębów dłutowych, czy talerzy agregatów uprawowych. Wyrywane bryły ziemi będą trudne do rozkruszenia, nawet wałem pierścieniowym doczepionym do pługa. Nie poradzą sobie w tych warunkach także inne elementy robocze – trudno będzie utrzymać wymaganą, stałą głębokość pracy, a efekt doprawiania i mieszania warstwy ornej z resztkami pożniwnymi także będzie mierny. W tej sytuacji nie można również liczyć na poprawny siew, a tym bardziej na równomierne wschody. Błąd uprawy „na siłę”, popełniony na starcie jest nieodwracalny i będzie miał konsekwencje w kosztach prowadzenia łanu, aż do jego zbioru oraz w plonach.

Późny siew wiąże się jednak z ryzykiem niższych plonów, ale trzeba mieć na uwadze, że przy czynniku minimum, jakim obecnie staje się woda, oziminy plonują wyżej, stabilniej niż formy jare i już wczesną wiosną korzystają z rezerw wody po zimie. Pozwala to na optymalny rozwój faz krzewienia i strzelania w źdźbło, które decydują o przyszłym plonie.

Więcej nt. uwarunkowań dotyczących późnego siewu pszenicy ozimej oraz listę odmian przydatnych do tego wariantu uprawy znajdziesz w wydaniu 10/2016 „top agrar Polska”, str. 60–65.
biePicture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)