Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ptasia grypa po latach wraca do Francji

Obrazek

Ptasia grypa nie daje za wygraną i dalej atakuje fermy drobiu, tym razem we Francji. Kraj ten ostatni raz odnotował przypadek ptasiej grypy w 2007 roku.

Aleksandra Galus7 grudnia 2015, 14:10

W ostatnim tygodniu listopada francuskie władze weterynaryjne potwierdziły wystąpienie ogniska wysoko zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1. Choroba została wykryta na niewielkiej, przydomowej fermie składającej się ze stada kurcząt brojlerów i kur niosek. Zainfekowane gospodarstwo znajduje się w departamencie Dordogne (region Akwitania w południowo-zachodniej Francji). Ogólnie zanotowano tam 22 padnięcia drobiu, a pozostałe 10 sztuk zostało poddane przymusowemu ubojowi.

Jednocześnie, natychmiast zastosowano wymagane przepisami środki ochronne oraz plan monitorowania dzikiego ptactwa w tym regionie. Minister rolnictwa Francji Stéphane le Foll uspokoił rodaków, że spożywanie mięsa, jaj i innych produktów z drobiu jest bezpieczne. Nie mniej jednak to wydarzenie spowodowało, że Japonia oraz Egipit wprowadziły tymczasowy zakaz importu drobiu i produktów drobiowych z Francji.

Szczep H5N1 spowodował w ostatnich latach znaczne straty u drobiu w Azji i na Bliskim Wschodzie. Od 2003 r. zanotowano w 15 krajach 650 przypadków zachorowań wśród ludzi z powodu zakażenia tym wirusem, zwykle w wyniku kontaktu z zakażonym drobiem. Śmiertelność wynosiła ok. 60%.  Oprac. ag na podst. FAPAPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)