Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Grypa ptaków: wszystko pod kontrolą?

30.12.2016

Drukuj

Grypa ptaków: wszystko pod kontrolą?

Artykuł dostępny

Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że na tle innych krajów Unii Europejskiej sytuacja w Polsce wygląda bardzo dobrze.

r e k l a m a– Mamy 13 przypadków grypy ptaków (od wczoraj 16 – przyp. red.). Problem jest opanowany. To są głównie dzikie ptaki, które mogą spadać w różne miejsca. To, co możemy to kontrolujemy. Był problem z utylizacją, ale został rozwiązany – zapewniał podczas wczorajszej konferencji prasowej Krzysztof Jurgiel

– Nie jesteśmy dotknięci tym problemem w takim samym stopniu jak inni. My mamy kilkanaście przypadków ptasiej grypy, a w innych krajach jest ich kilkadziesiąt albo kilkaset – dodał Krystian Popławski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii w MRiRW.

Polecany artykuł

Ptasia grypa: trzecie ognisko w PolsceNie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość odbiorców polskiego drobiu spoza Unii Europejskiej wprowadziła embargo. Kraje Wspólnoty kupują nasze mięso, bo uznają tzw. regionalizację, czyli uważają, że drób spoza 10 km. wokół ognisk grypy ptaków jest bezpieczny.

– Chiny nie chcą uznać regionalizacji, ale prowadzone są rozmowy. Była konfrencja naukowa w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z udziałem chińskich naukowców.  Myślę, że Chiny jednak w końcu uznają regionalizację. Najpierw na przetwory mięsne, a potem na mięso. Na pewno pomoże wizyta pani premier Beaty Szydło w maju. Chiny chcą współpracować w ramach formuły 16+1. W walce o uznanie regionalizacji pomaga nam komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan – tłumaczył minister Jurgiel.

Z apelem o zachowanie wzmożonych zasad ostrożności i higieny (bioasekuracji)  zwróciła się do wszystkich hodowców i producentów drobiu Krajowa Rada Drobiarstwa, która przypomniała jednocześnie, że ryzyko zakażenia wirusem jest znacznie mniejsze gdy zwierzęta trzymane są w zamknięciu.   wk

Fot. MRiRW

Polecane dla Ciebie:

article icon

Ile kosztuje używany pług obrotowy?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii