Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Puda: jest porozumienie ws. Okienka dla Rolnika

Uruchomienie Okienka dla Rolnika, zapowiadanego od kilku miesięcy przez ministerstwo rolnictwa, coraz bliżej. Właśnie podpisano porozumienie w tej kwestii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2022 roku powstanie specjalna zakładka na portalu gov.pl, gdzie rolnik złoży wnioski m.in. o zwrot akcyzy lub o materiał siewny.

Kamila Szałaj30 kwietnia 2021, 08:48
"Okienko dla Rolnika" ma być skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwienia różnych spraw przez rolników. O tym pomyśle rządu pisaliśmy TUTAJ.

Teraz uruchomienie tej usługi zaczyna nabierać tempa, bo zawarte zostało porozumienie w tej sprawie między ministerstwem rolnictwa i Kancelarią Premiera. Udział w projekcie biorą także: ARiMR, KOWR, GIW, KRUS, IJHARS i PIORiN. 

– Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa – mówi minister Grzegorz Puda.

Zaznacza, że poprzez integrację różnych systemów i baz danych poszczególnych instytucji, rolnik nie będzie musiał podawać wielu informacji, ponieważ te będą pozyskiwane automatycznie do wniosku, który będzie miał zamiar złożyć. To pozwoli ograniczyć do niezbędnego minimum ilość wykonywanych czynności oraz zaoszczędzić czas na załatwienie konkretnej sprawy. 

- Dodatkowo planujemy uprościć i usprawnić niektóre już teraz udostępniane usługi świadczone przez nasze jednostki Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy poszczególne Inspekcje - wyjaśnia minister.

Co rolnik załatwi przez internet w 2022 roku?


Na początek w ciągu 1 – 1,5 roku uruchomiona zostanie pierwsza grupa usług. Zastąpią one dotychczasową papierową formę wniosków formą elektroniczną i będą dotyczyły wniosku:
  • o zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego;
  • rolniczego handlu detalicznego (RHD);
  • zgłoszenia do KRUS umów dzierżawy;
  • wniosku o dopłatę do materiału siewnego;
  • wniosek o ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego;
  • wpisu do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych oraz
  • systemu obsługi producentów ekologicznych.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)