Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Puda: Nie pracowaliśmy nad ustawą ws. ZUS-u dla rolników

Minister Grzegorz Puda poinformował, że nie ma nic wspólnego z propozycją zmiany przepisów, która zakłada, że rolnicy prowadzący własną działalność będą musieli płacić składki do ZUS-u.

Kamila Szałaj18 lutego 2021, 09:25
Wczoraj minister Puda odniósł się do informacji, jakie w ostatnich dniach obiegły media. Chodzi o artykuł „Rzeczpospolitej”, która dotarła do projektu ustawy dotyczącej oskładkowania umów zlecenie. Według dziennika w nowych przepisach ma znaleźć się zapis wykreślający z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

A to znaczyłoby, że rolnicy prowadzący działalność gospodarczą musieliby płacić do ZUS co miesiąc ponad 1 440 zł, a nie tak jak obecnie 708 zł co kwartał do KRUS w przypadku gospodarstwa do 50 hektarów (kwoty te są zwiększają się proporcjonalnie do wielkości gospodarstwa – powyżej 50 ha jest to 1059 zł na kwartał, powyżej 100 ha – 1407 zł, a powyżej 3000 ha – 2019 zł). 

Minister Puda poinformował w specjalnym oświadczeniu, że nie ma nic wspólnego z planowanymi zmianami.

-  Projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem – napisał Puda. 

Nie znaczy to oczywiście, że rząd, a dokładniej ministerstwo rodziny porzuci pomysł „ozusowania” rolników, ale jest nadzieja, że przepisy nie wejdą tak szybko w życie albo zmieni się ich kształt.

Będziemy się przyglądać tej sprawie i na bieżąco Was informować!


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)