Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Puszcza Białowieska: rolnicy mogą wydzierżawić łąki na pożywienie dla żubrów

Żubry stołujące się na polach to prawdziwa zmora rolników, zwłaszcza tych z Podlasia. Dlatego Białowieski Park Narodowy zachęca gospodarzy, by w trosce o zimowe pożywienie żubrów odpłatnie wydzierżawili łąki. 

Kamila Szałaj6 kwietnia 2021, 16:12
Zimą i na przedwiośniu podlascy rolnicy mają duży problem z żubrami. Zwierzęta te, w poszukiwaniu jedzenia, wchodzą na pola, gdzie wyjadają i niszczą uprawy. W ciągu kilku dni potrafią też zjeść zapas paszy dla zwierząt hodowlanych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na Podlasiu na wolności żyje 715 żubrów. Łącznie w całej Polsce jest ich ponad 2100 i z każdym rokiem populacja ta się zwiększa.

W związku z tym Białowieski Park Narodowy prowadzi współfinansowany ze środków unijnych projekt kontraktowania łąk od rolników prywatnych w miejscach bytowania żubrów. Chodzi o możliwość wydzierżawienia od rolników łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy. 

W tym roku cena za wydzierżawienie 1 ha łąk wynosi 2,5 tys. zł. Kwota to obejmuje przygotowanie terenu, zbiór i złożenie siana luzem. Na złożenie oferty rolnicy mają czas do 9 kwietnia.

Jak zaznacza Białowieski Park Narodowy, minimalna wielkość łąki to pół hektara. Dostęp do łąki powinien być swobodny z każdej strony, a w odległości 500 m nie może być pól uprawnych i siedzib ludzkich. Poza tym siano powinno być złożone do brogów i stogów, czyli stożkowatych stosów siana, ułożonych wokół pionowego drąga do 11 lipca 2021 roku.

Kamila Szałaj, fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)