Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rada rolnictwa: Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem, EZŁ zagrożeniem

Bezpieczeństwo żywnościowe tak ważne, jak militarne - taki wniosek przedstawiono w czasie wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Pojawiły się też po raz kolejny krytyczne wnioski dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. 
 

Aneta LewandowskaKamila Szałaj7 kwietnia 2022, 13:16

– Jaką politykę powinniśmy prowadzić, by w miarę możliwości ułatwić naszym rolnikom przetrwanie tego trudnego czasu – czasu wzrostu cen? - pytał w czasie posiedzenia Rady prezydent Andrzej Duda - Bo, oczywiście, na szczęście mamy dzisiaj w Polsce sytuację bezpieczną, u nas nie toczy się wojna, my w wojnie nie uczestniczymy, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa. Na szczęście nasz import z Ukrainy i Rosji nie był wielki. Jesteśmy krajem, który jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową.

Prezydent odniósł się do wzrostu kosztów produkcji, mówiąc o tym, że bez wątpienia przyczyni się on do zmian na polskiej wsi.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że naszych rolników w ogromnym stopniu dotknie – i cały czas dotyka – wzrost cen nawozów sztucznych, wzrost cen środków ochrony roślin, wzrost cen paliw, wzrost cen wszystkich źródeł energii. – mówił A. Duda.

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem

Obecni na posiedzeniu podkreślili, że Polska powinna w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności. 

– Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z koniecznością zapisania szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich aktach prawnych – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady.

Jak zaznaczał były minister rolnictwa, powinno być ono działem strategicznym. Konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

– Ta analiza strategiczna jest szalenie ważna. – mówił Ardanowski – Uważamy, że państwo powinno być elementem stabilizującym rynek. A więc trzeba rozbudować system przechowalnictwa dla podstawowych płodów rolnych, które mogły być również kupowane jako rezerwy dla państwa.

Szef Rady mówił także o potrzebie stworzenia państwowego terminalu zbożowego i do przeładunku nasion, który byłby dodatkowym elementem pozwalającym państwu na odgrywanie stabilizującej i strategicznej roli na rynku rolnym.

Czerwone światło dla Zielonego Ładu?

Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny skrytykował nową WPR i Europejski Zielony Ład. Jego zdaniem strategia ta może zagrażać bezpieczeństwu żywności w Europie.

- Uniwersytet w Wageningen w Holandii ocenia, że skutki wdrożenia Zielonego Ładu będą dramatyczne – mówił Ardanowski - Nastąpi spadek plonów w Europie o kilkadziesiąt procent, w zależności od tego jaki gatunek roślin analizujemy. Czy wolno do tego dopuścić? Nie

W opinii Rady i prezydenta trzeba wstrzymać realizację Zielonego Ładu. 

- Trzeba na nowo przeanalizować cele, które Zielony Ład chce zrealizować. Trzeba poddać głębokiej analizie jaki skutek dla wielkości produkcji żywności czyli dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata ten Zielony Ład wdroży - podkreślał Ardanowski.ksz, al
fot. KPRP/P.KelerPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)