StoryEditor

Raport IUNG: Susza rolnicza już w 10 województwach!

Kolejny raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach nie pozostawia złudzeń. Mimo opadów deszczu, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w wielu regionach kraju, Krajowy Bilans Wodny nadal się pogarsza. Suszę odnotowano już w 472 gminach na terenie aż 10 województw.
17.06.2016., 08:06h

IUNG w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zboża ozime i jare, rzepak i rzepik, buraki cukrowwe, krzewy i drzewa owocowe oraz truskawki.

Susza się pogłębia

W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca br., stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
"Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się, obejmując coraz większe obszary, przybywa upraw których plony będą niższe o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w tym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. W obecnym okresie sześciodekadowym wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza są niższe w stosunku do poprzedniego okresu" – czytamy w drugim raporcie IUNG.

10 województw zagrożonych suszą

Tym samym zagrożenie suszą występuje obecnie w 472 gminach (19,05% gmin Polski), na powierzchni 4,17% gruntów ornych skupionych w 10 województwach:

  • pomorskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • wielkopolskim,
  • zachodniopomorskim,
  • lubuskim,
  • łódzkim,
  • mazowieckim,
  • dolnośląskim,
  • podlaskim,
  • opolskim.

W tych województwach susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw:

  1. zbóż ozimych – odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 279 gminach (11,26% gmin kraju) na powierzchni 1,95% gruntów ornych,
  2. zbóż jarych – są one w największym stopniu zagrożone suszą; odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 472 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost zagrożenia suszą aż o 396 gmin. Susza występuje w 19,05% gmin kraju, na powierzchni 4,17% gruntów ornych.   
  3. krzewów owocowych – odnotowano ją w siedmiu województwach w 247 gminach kraju. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego odnotowano nastąpił wzrost zagrożenia suszą o 191 gmin. Susza wśród tych upraw występuje w 9,97% gmin Polski, na powierzchni 1,7% gruntów ornych.
  4. truskawek – odnotowano ją w siedmiu województwach w 182 gminach Polski. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego odnotowano wzrost wystąpienia suszy o 167 gmin. Susza występuje w uprawie truskawek w 7,34% gmin kraju, na powierzchni 0,94% gruntów ornych.
Zróżnicowane rozłożenie opadów w kraju

Jak informuje IUNG, na terenie kraju w obecnym okresie sześciodekadowym występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych. Duże niedobory wody notowane są w północno-zachodniej Polsce, ale szczególnie duży deficyt wody występuje na Kujawach, powodując w tym rejonie znaczne obniżenie plonów. Zwłaszcza dotyczy to upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych, na glebach cięższych problem niedoboru wody jest mniej odczuwalny. Brak wody zauważalny jest zwłaszcza u zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz wśród truskawek.

Zdaniem autorów raportu niekorzystny przebieg warunków pogodowych w okresie ostatniej zimy wpłynął na to, że rośliny są w gorszej kondycji, a zatem ich reakcja na niedobory wody może dodatkowo spowodować, że plony ozimin mogą być w niektórych rejonach niższe od średnich wieloletnich.   oprac. bcz na podstawie IUNG-PIB w Puławach

Grafika: IUNG-PIB w Puławach

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 04:30