Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Raport Komisji Europejskiej o stosowaniu środków ochrony roślin

10.10.2017

Drukuj

Raport Komisji Europejskiej o stosowaniu środków ochrony roślin

Artykuł dostępny

W przedstawionym dziś sprawozdaniu na temat wdrożenia dyrektywy w sprawie zrównoważonej ochrony zdrowia roślin władze brukselskie odniosły się do postępów poczynionych przez kraje UE w tej dziedzinie. W raporcie m. in. zaleca się zabronienie rozpylania lub rozpylania środków ochrony roślin ze statkami powietrznymi we wszystkich państwach członkowskich. Zdaniem Komisji, takie zezwolenia należy wydawać tylko na ściśle określonych warunkach. Należy również zabronić lub zminimalizować stosowanie ŚOR w parkach publicznych, placówkach sportowych oraz na terenie szpitali i szkół.

r e k l a m aPonadto Komisja odnotowuje w swoim sprawozdaniu, że istnieją trudności z oceną ochrony środowiska wodnego lub niektórych innych obszarów przestrzeni publicznej, takich jak np. parki, ponieważ większość krajowych planów działania nie ma wymiernych celów. Ponadto nadal występuje niewystarczające wdrożenie zintegrowanej ochrony roślin w państwach członkowskich, chociaż od 2009 r. liczba zatwierdzonych przez UE środków ochrony roślin podwoiła się z zastosowaniem metod niskiego ryzyka lub niechemicznych.

Komisja stwierdza w swoim sprawozdaniu, że kraje UE powinny poprawić jakość swoich krajowych planów działania. W szczególności należy wskazać konkretne i wymierne cele oraz wskaźniki długoterminowej strategii zmniejszania zagrożeń i wpływu środków ochrony roślin.

oprac. bcz na podstawie AgE

Fot. Łuczak

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rolnicy ze stref ASF przestaną tracić pieniądze?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii