Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Raty kredytów będą wyższe nawet o 22%, czeka nas jeszcze więcej podwyżek

Obrazek

Wraz ze wzrostem inflacji koszty produkcji i utrzymania gospodarstw rosną z dnia na dzień. Jak wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego prawdopodobny jest także dalszy wzrost stóp procentowych kredytów, ale nie tylko…

Dorota Kolasińska15 listopada 2021, 14:42

Od dłuższego czasu rolnicy zmagają się ze wzrostem kosztów produkcji zarówno dotyczących nawozów, pasz, dodatków paszowych, a także prądu czy paliwa. Wysokie ceny drewna czy stali nie zachęcają do inwestycji w modernizację lub budowę pomieszczeń inwentarskich czy magazynowych.

Większość gospodarstw rolnych posiadających kredyty, zapewne już otrzymała informację o wzroście rat kredytów gotówkowych i hipotecznych. Na wysokość raty kredytu i stóp procentowych ma wpływ stawka WIBOR 3M (3-miesięczny) lub WIBOR 6M (6-miesięczny). Od końca września WIBOR 3M wzrósł z poziomu 0,21 proc. do 1,61 proc., natomiast WIBOR 6M z poziomu 0,24 proc. do 1,91 proc.

- W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat z marżą 2,09% (udzielonego przed rokiem) rata podskoczy z 1 159 zł (płaconych przez ostatnie 6 miesięcy) do 1 424 zł (obowiązujących przez kolejne 6 miesięcy). Wzrost wyniesie więc 265 zł, czyli aż 22,9% - wymienia Expander. W przypadku opisanego wcześniej kredytu hipotecznego udzielonego przed rokiem, ale z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M rata wzrośnie z 1 154 zł do 1 374 zł. Będzie więc wyższa o 220 zł, czyli o 19%.

Niestety, to najprawdopodobniej nie koniec podwyżek pożyczek ratalnych. Prezes NBP Adam Glapiński zaznacza, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalszy wzrost stóp niż ich stabilizacja, ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie, gdyż w ostatnich miesiącach sytuacja na rynku jest mocno nieprzewidywalna.

Jak donosi Bussines Insider według prognoz ekonomistów stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do 3 proc., co oznaczałoby dopłatę 150 zł do raty kredytu do każdych pożyczonych 100 tys. zł.

Wzrost cen prądu, węgla i gazu

Niestety rolników czekają kolejne podwyżki cen, tym razem prądu. O ile dokładnie zdrożeje prąd dowiemy się 17 grudnia br., gdy Urząd Regulacji Energetyki opublikuje nowe stawki taryfowe na przyszły rok. Jednak zdaniem ekspertów podwyżki mogą być znaczne – nawet o 25 proc. Rolnicy - często użytkownicy taryfy C - zapłacą za prąd najprawdopodobniej jeszcze więcej.

- Taryfa za energię elektryczną będzie wyższa. Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną. Nie będzie to tym samym wzrost odpowiadający poziomowi inflacji, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Natomiast trudno precyzyjnie określić, jaki będzie finalny wzrost w taryfie – wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Ministerstwo Klimatu co prawda przygotowało projekt ustawy Prawo energetyczne wprowadzającej rekompensaty za wzrost cen prądu. Jednak na wsparcie będą mogły liczyć najbiedniejsze gospodarstwa domowe. Stawki wyniosą od 324 zł do 876 zł rocznie, a świadczenie będzie przyznawane na pół roku.

Niestety, rolników równocześnie dotyczą podwyżki cen węgla opałowego, bo w punktach detalicznych zdrożał o 40 % rok do roku. Ceny ekogroszku dochodzą do 1600 zł/tonę. Sytuacji nie poprawiają nadal utrzymujące się wysokie ceny gazu, które od ubiegłego roku wzrosły o ponad 100%. Najwięcej gazu zużywają w Polsce producenci nawozów, których koszt wytworzenia stanowi nawet 70-80%. To wpływa na ceny żywności w sklepach (w skupie nie wszystkie produkty jednak notują podwyżki…), które stanowią znaczną część koszyka zakupowego, na podstawie którego… liczona jest inflacja.

Wystarczy spojrzeć na półki sklepowe – olej +83,9%, sól +39,3%, cukier +28%, margaryna do pieczenia +23,8%, masło +20,6%, drób +16,5%, wołowina +9,5%, nabiał +4,5%, warzywa +3%, pieczywo +2,9%. Drogo, a może być jeszcze drożej.

Analitycy prognozują, że spadek cen jest możliwy dopiero wiosną 2022 r., kiedy skończy się wysoki, jesienno-zimowy popyt na gaz. Miejmy nadzieję, że tegoroczna zima będzie łagodna.

oprac. dkol na podst. money.com/bussinesinsider.com.pl/ biznes.interia.pl/ nbp.pl/

fot. poglądowe

 Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)