Reforma WPR według Czesława Siekierskiego

– Nie będzie znaczącego zmniejszenia dopłat bezpośrednich po 2020 roku – prognozuje Czesław Siekierski, szef Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, który jednocześnie zwraca uwagę, że reforma wcale nie musi wejść w życie na czas.
Spotkanie poświęcone było przygotowywanej właśnie reformie Wspólnej Polityki Rolnej. Zdaniem przewodniczącego, niewykluczone jest opóźnienie jej wejścia w życie. Wszystko zależy od tempa obecnych prac. A czasu jest tylko teoretycznie dużo. W praktyce wszystkie procedury oraz dokumenty muszą być dopięte na ostatni guzik do końca marca przyszłego roku.
– W marcu 2019 r. wszyscy posłowie wyjadą na kampanię wyborczą. Wtedy grozi nam, że nad reformą zacznie pracować nowy Parlament Europejski, a to na pewno spowoduje poślizg. Należy brać pod uwagę opóźnienie o rok czy dwa – mówił Siekierski.
Jaka polityka rolna?
O tym, jak będzie wyglądała nowa Wspólna Polityka Rolna w szczegółach, trudno na razie mówić. Zdaniem posła Siekierskiego, zostanie utrzymany pierwszy i drugi filar WPR, ale kwestią otwartą jest wysokość budżetów i ich proporcji.
– Nie sprawdziło się zazielenienie. I zazielenienie w takiej formie musi odejść – twierdzi poseł Siekierski. Ale prawie na pewno zostanie utrzymany obowiązek wypełnienia wymogów środowiskowych. Od tego będzie zależała wypłata nawet 30% dopłat bezpośrednich.
– Zarzut jest taki, że Komisja Europejska spycha ogrom prac na kraje członkowskie i grozi to nacjonalizacją WPR. Nie do końca zgadzam się z taką interpretacją – komentował poseł Siekierski.
Lista zagrożeń
– Pierwszym problem są dochody w rolnictwie, które są o połowę mniejsze niż w innych grupach zawodowych. Z kolei te niskie dochody w połowie pochodzą z unijnych dotacji – mówił poseł Siekierski.
– Porozumienie TTIP zostało zawieszone przez prezydenta Trumpa, ale sądzę, że ono wróci, gdyż takie porozumienie dla tak dużych światowych graczy jest bardzo istotne – powiedział Siekierski.
Plan gry
Pod koniec listopada Komisja Europejska przedstawiła Komunikat do Parlamentu Europejskiego w sprawie „Przyszłości rolnictwa i produkcji żywności”. Obecnie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na czele której stoi poseł Siekierski, przygotowuje odpowiedź. Jednocześnie komisja budżetowa europarlamentu pracuje nad stanowiskiem w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE. Założenia budżetowe na lata 2021 -2026 Komisja Europejska przedstawi na początku maja. Z kolei 29 maja poznamy szczegóły projektów unijnych rozporządzeń, dotyczących nowej unijnej polityki rolnej oraz polityki spójności.
– WPR dla Europy i rolnictwa jest ważna. Zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. Znaczenie tego bezpieczeństwa docenia się dopiero wtedy, gdy są wahnięcie w tej sprawie na rynku międzynarodowym – powiedział Siekierski.
wk